Android Durduruldu Hatası Çözümü | İnstagram, Facebook, Youtube

Android telefon kullanıcıları sıklıkla ‘maalesef android  durduruldu hatası ‘ gibi bir sistem hatasıyla karşılaşmaktadırlar. Bunun nedenleri şunlardır:

 • uygulama güncellemeleri ile birlikte gerçekleşen hatalar,
 • önbellekte kalanlar,
 • cihaza root atıldıktan sonra güncellemeyle uygulamaların silinmiş olması,
 • cihaza virüs bulaşması vb.

Yapılması gerekenler ise aşağıda açıkladığımız şekildedir;

Cihazınızın Ayarlar-Uygulamalar kısmından ‘Android Durduruldu’ Hatasını veren uygulamayı bulup, verilerini ve önbelleğini temizleyiniz . Eğer hatayı  veren uygulama cihazın kendi sistem uygulaması ise; örneğin com.android.systemui (Ayarlar uygulaması) durduruldu hatası gibi bir uyarı geliyorsa Ayarlara girip-Uygulama ayarlarında Sistem Uygulamalarını Göster diyerek ilgili uygulamayı bulunuz veri ve önbelleğini temizleyiniz.

Yakın bir zamanda Google Play Store’dan cihazınız için mevcut uygulamaların güncellemesini yaptıysanız ardından örneğin uygulana ya da oyun güncellemesi sonrasında uygulama durduruldu hatası alıyorsanız (google ve google play music güncellemesini hariç tutarak çünkü bu ikisi de hataya neden olabilir) yüklenen veya güncellenen uygulamanızı telefonunuzun  Ayarlar kısmına girerek, orada Uygulamalarda bulup, güncellemeyi kaldır işlemini yapınız. Bu işlemi yaptıktan sonra  Android cihazınızda google play store  üzerinden google play music ve Google Play uygulamalarının otomatik güncelleme butonunu kapatınız.

Cihazına farklı bir uygulama virüsü bulaşmış olabilir. Örneğin com.android.systemui gibi. Bu virüsü ve bunun gibi virüsleri silmek için android market üzerinden cihazınıza virüs programı indirmeniz gerekmektedir, indirdiğiniz ve kurduğunuz programa cihazınızı taratınız ve hata veren uygulamayı cihazınızın Ayarlar bölümünde -Uygulamalar kısmında  bularak, kaldırınız. Bu işlemi de yaptıktan sonra son olarak cihazınızı yeniden başlatınız.

Android Durduruldu Hatası için başka bir çözüm ise silinen apk dosyasını yeniden cihazınıza,kurmak ve etkinleştirmektir.

Cihazınızda öncesinde Devre Dışı bırakmış olabileceğiniz bir uygulama varsa ilgili sistem uygulamasını etkinleştirmelisiniz.

Verileri temizlediyseniz ve hala android durduruldu hatası çözülmedi ise söz konusu uygulamayı kaldırarak güncel halini  google play store`dan  cihazına yüklemelisniz.

Daha etkili ve kesin bir çözüm yolu arıyorsanız, cihazınıza factory reset işlemi yapmalısınız. Factory Reset diğer bir ifade ile Hard reset, format işlemidir. Bunun için önce cihazınızda recovery modunu açtıktan sonra, wipe data-cache işlemi yaparak cihazınızı formatlayabilirsiniz. Formatlamadan önce verilerinizi saklamak istiyorsanız cihazın yedeklerini alıp hafıza kartınız veya masaüstü bilgisayarınızda saklayabilirsiniz. Format sonrasında  tüm yedeklerinizi kaybedebilirsiniz bu yüzden bunu yapmanız önemlidir.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Android cihazları kullananların bir çoğu sıklıkla bildirimlere düşen  Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası uyarısını almaktan yakınırlar. sıklıkla görülen bu bildirim şu şekildedir “Maalesef com.google.process.gapps işlemi durdu” (Google Play Hizmetleri Durduruldu) şimdi bu hata uyarısı için çözüm yollarını inceleyelim.

Bildirimlerinizde sürekli olarak gördüğünüz ‘Google Play Durduruldu’ Hatasını çözmek için tam olarak 10 dakika gibi kısa bir sürenizi buraya ayırarak çözüm yöntemlerini tek tek kontrol etmeniz gerekiyor .

Peki Neden Google Play Durduruldu Hatası Alıyoruz?

    Sık karşılaşılan bu Google Play durduruldu hatası, Google uygulamalarından kaynaklandığı açıklanmış olmaktadır ve cihazınızı fabrika ayarlarına döndürüp daha sonra Google Play açmaya çalışmamızda veya güncelleme sırasındaki yerel depolamadaki uygulamalarının önbellek sorunları kısmından kaynaklanmaktadır. Kısacası Google sunucusu ile cihazınız (telefon) senkronize olmadığı durumlarda Play Store durduruldu hatası alırsınız.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası çözümü için aşağıdaki çözüm basamak ve yöntemlerini takip edebilirsiniz.

Dipnot : Aşağıda bulunan basamaklarda yapacağınız işlemlerde sorunu çözmek için atacağınız üçüncü adımda Google hesabını kaldırıp tekrar ekliyoruz. Mail adresinizi unutmamak adına  bir yere not almayı unutmamalısınız.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

 Önbellek ve Verileri Temizleyin

 Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatasını gidermede çözüm yöntemlerini sırasıyla basitten başlayarak biraz karmaşık olana doğru ilerleyeceğiz. İlk etapta telefon temizliği dediğimiz önbellek temizleme işlemini yapmamız gerekiyor. Bu işlemi CCleaner ismini verdiğimiz programlarla yapabileceğimiz gibi manuel olarak da gayet sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Bizim tavsiye ettiğimiz yöntem aşağıda anlatacağımız yöntemdir. Sırasıyla şekildedir :

Öncelikle cihazınızun ayarlar kısmını açın.

Oradan Uygulamalar kısmına gidince

Google Play Store” uygulamasını bulun. Ve

Sırası ile şu adımları uygulayın :

 • Durmaya Zorla” (Force Stop), diyoruz ardından
 • Verileri Temizle” seçeneği ve
 • Önbelleği Sil” diyoruz.

Son olarak da Telefonumuzu kapatıp açarak yeniden başlatınız.

İşte şimdi  gidip tekrar bakın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ediniz. Aynı uyarı var mı? Sorun devam ediyor mu? Sorun devam ediyorsa 2. Yol adıma geçiniz.

 1. Google Play Store Güncellemelerini Kaldırın

 Önbellek temizleme yöntemi sorununuzu çözmediyse Google Play Store uygulamasının güncellemelerini kaldırmayı deneyeceğiz. Play Store güncelleme kaldırma ve alt versiyonuna dönebilmek için aşağıdaki çözüm basamaklarını takip ediniz.

 • Öncelikle cihazınızın Ayarlar menüsünü açın.
 • Oradan Uygulamalar seçeneğine gidin.
 • Ve “Google Play Store” uygulamasını bulun.
 • Güncellemeleri Kaldır yani “Devre Dışı Bırak” seçiniz.
 • En son olarak da Telefonumuzu kapatıp açarak yeniden başlatınız.

Şimdi de gidip tekrar bakın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ediniz. Sorun devam ediyor mu? Sorun devam ediyorsa 3. Yol yönteme  geçiniz.

 1. Google Hesabınızı Silin ve Yeniden Kaydedin

İlk iki yöntemde  önbelleği temizleyip Google güncellemelerini kaldırdık. Bu yönteme  geçtiğinize göre sorununuz hala devam ediyor demek. Bazı durumlarda Play Store uygulama indirme hatası ve uygulama güncelleme hatası çözümü için tabletten/telefondan ya da cihazınızdan  Google hesabını kaldırmak sorunu çözebiliyor. Aşağıdaki gibi

 • Öncelikle Ayarlar menüsünü açın.
 • Bu kısımda Hesaplar seçeneğine tıklayın.
 • Ve Google da var olan hesabınızı seçin.
 • Ardından Sağ üstte yer alan … (üç noktalı) kısımdan hesap silin.
 • Daha sonra Telefonunuzu yeniden başlatın
 • Daha önce kullanmadığınız bir Google hesabınızı ekleyin.
 • Gerekli güncellemeleri yaptıktan ve ayarladıktan sonra bu mail adresini kaldırıp istediğiniz mail adresini ekleyiniz.

 Yukarıdaki yöntemin de  sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol ediniz. Eğer hala sorun devam ediyorsa bir sonraki yöntemi takip ediniz.

 1. Uygulamaları etkinleştirin
 • Telefonunuzu uçak moduna alarak
 • Cihazın Ayarlar menüsünü açın.
 • Oradan Uygulamalar seçeneğine tıklayın.
 • Ardından Tüm Uygulamalar kısmına girin.
 • Listede devre dışı kalmış olan Google hizmetlerini tekrar etkinleştirin.
 • Son olarak Uçuş modunu kapatıp telefonunuzu yeniden başlatın.
 1. Google Play Store için farklı bir uygulama yükleyin
 • İl olarak Ayarlar menüsüne gidin,
 • Güvenlik kısmına girin,
 • Ardından Bilinmeyen Kaynaklardan Yükle kısmına girerek ‘Aktif’ hale getirin.
 • Daha sonra indirdiğiniz Google Play Store APK dosyasını telefonunuza kurun-aktifleştirin.
 1. Son olarak da Fabrika ayarlarına geri alın

İnstagram Durduruldu Hatası

Instagram durduruldu hatası, hemen hemen her kullanıcının belirli aralıklar ile karşılaştığı problemler arasındadır. Nedeni pek çok etkene dayandırılsa da; sistemsel problemlerden ileri geldiği gözlenmektedir. İnstagram hesabınızla ilgili şahsi bir problem olmadığının altını özellikle çizmek isteriz. Dünyanın neredeyse en çok kullanılan uygulamalarından birisi olan instagramda ki bu problemin çözümü de oldukça basittir.

Telefonunuza instagram indirmek için tıklayın!

Instagram Durduruldu Hatası Neden Olur?

Instagram durduruldu hatası 2021 yılında da kullanıcıların en çok sorun niteliğinde gördükleri  unsurlardan biri olmuştur. Bu problemin temelde iki alt nedeni bulunmaktadır; bunlara göz atacak olur isek;

 • Telefon hafızasının yeterli olmaması ; her geçen gün geliştirilen yüzlerce uygulama kullanıcı deneyimine sunuluyor iken, cihazlarımızda dikatimizi çeken her uygulamanın yer edinmesi de bir hayli kolaylaşıyor. Telefonumuzun arka planında cihazı zorlayıcı olan bu uygulamalar da instagramın yavaş çalışmasına , hatta ‘instagram durdurulma hatası’ na neden olmaktadır.
 • İnstagram güncelleme sorunu: uygulamaların gelişip değiştirilmesi ve bazı mevcut olan hataların giderilmesi belirli periyotlar tarafından yapılmaktadır. İnstagrama da gelen bu güncellemeleri yapmadığımız taktirde diğer uygulamalarda olacağı gibi, çalışmama ve ‘instagram durdurulma hatası’ meydana gelmesi olasıdır.
facebook durduruldu hatası
facebook durduruldu hatası

Facebook Durduruldu Hatası

Cihazınızda facebook uygulamasını daha açarken, ya da kullanırken bir anda ‘facebook donduruldu hatası’ alıyor iseniz aşağıda bahsetmiş olduğumuz noktalara göz atmanız yararınıza olacaktır.

Yeni cihaz modelleri çıkımasıyla birlikte daima güncel kalmaya çalışan facebook, tüm dünyada sosyal medya severlerin yaygın kullandığı platformlar arasındadır.güncellenmesinin yanı sıra daima reklam almaya uygun ve özellik dolu hale getirilen facebook top noktalarda konumunu korumaktadır. Eski model cihazlarda meydana gelen yavaşlama sonucu ‘facebook durduruldu hatası’ ile karşılaşılma durumları da bir hayli artmaktadır.  Aşağıda belirtmiş olduğumuz yöntemler bu bağlamda sizlere ışık tutucu niteliktedir.

 • Cihazınızın ayarlar bölümünden uygulamaların olduğu listeye ulaşım sağlayın. Facebook u bulun. Ardından ilk aklımıza gelen ve yapmamızın gerekli olduğu ; ön belleği temizleme işlemini uygulayın. Facebook hesabınıza dair hiçbir şeyin silinmeyeceğine gönül rahatlığı ile güvenerek bu işlemleri yapabilirsiniz!
 • Ön bellekteki verilerin temizlenmesi sorunun neticelenmesine yetmedi ise; facebook uygulamasını cihazınızdan kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz. Tekrar yüklenen facebook uygulamasında sıfırdan hesabınıza giriş yaptığınızda sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bu iki yöntem de işinize yaramadı ise ve hala facebook durduruldu hatası alıyor iseniz facebook un yeni güncellemsi ile cihazınız uyumlu olmayabilir. Ya da dediğimiz gibi cihazınızda yüklü olan android sürümü facebook ile uyumlu olmayabilir.

Facebook’u telefona indirmek için tıklayın.

Youtube Durduldu Hatası

Android kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir diğer sorun ise youtube durduruldu hatası\ Unfortunately YouTube has stopped working hata mesajı olmaktadır. .

Android: YouTube Durduruldu Hatası ve Çözümü

1.Yol  :

 • android cihazınızda setting menüsüne erişim sağlayın.
 • Uygulamalar ya da uygulama yönetimi kısmını açın
 • Youtube u bulun ve dokunun
 • Storage kısmına basın, clear cache ve clear data kısımlarını kullanın
 • Telefonunuzu tekrar başlatın ve youtube u açmayı deneyin

2.Yol :

 • Cihazınızda google play uygulamasını açın
 • Youtube için arama yapın
 • Youtube için son sürümün yüklenmesi talimatına basın
 • Kurulumu yapıp cihazınızı yeniden başlatıp youtube u açın.

3. Yol  :

 • Telefonunuzda google play i açın
 • Play services araması gerçekleştirin
 • Uygun güncelleme yapılmamış ise güncellemeyi yapın.
 • Telefonunuzu  tekrar başlatın
 • Youtube u çalıştırın.

4.Yol :

 • Güç tuşunuzu kullanarak cihazınızı kapatın.
 • Telefonunuzu recovery modunda çalıştırmaya çalışın
 • Cache ve Dalvik Cache partisyonları kısmında temizlik gerçekleştirin.
 • Cihazınızı tekrar başlatın
 • Youtube u çalıştırın

Bu yollardan herhangi birisi ile etkin sonuç alamıyor iseniz telefonunuzdaki verilerin yedeklenmesini sağladıktan sonra fabrika ayarlarına döndürün.

Youtube’u telefona indirmek için tıklayın.

whatsapp durduruldu hatası
whatsapp durduruldu hatası

Whatsapp Durduruldu Hatası

Anlık mesajlaşma denildiğinde herkesin zihnine kazınmış olan, son dönemde hakkında çıkan haberler ile bilinirliğini bir hayli arttıran WhatsApp; globale yayılmaya devam ediyor. Aplikasyonda meydana gelen en ufak sorun büyükolaylara meydan verirken kullanıcılar da duruma tepkisiz kalamıyor. Hayatımızın tam merkezinde olan whatsapp da neredeyse tüm verilerimiz bulunurken, whatsapp durduruldu hatası birçoğumuzun canını sıkabiliyor.

Günlük 1.3 milyar aktif  kullanıcıya sahip olan whatsapp bu kadar kullanıcıya rağmen büyük bir titizlikle hizmet sunmaya çabalıyor. Bu kadar fazla aktif kullanıcıyı memnun etmenin hayli zor olduğu aşikar fakat whatsapp bu konuda harika bir kullanıcı deneyimi için çabalıyor.

Küresel düzeyde uygulamanın aşırı kullanılması sonucu çökme durumları yaşanırken , kişisel bazda ise whatsapp durduruldu hatası ile karşılaşmamız olağandır.

Android: WhatsApp Durduruldu Hatası ve Çözümü Nedir?

WhatsApp durduruldu hatası ile karşı karşıya kaldığımızda çözüm için;

 •   telefonumuzda ayarlar kısmından whatsapp’a girip önbelleği temizlemek
 •  telefonumuzu yeniden başlatmak

halen whatsapp durduruldu hatası alıyorsak ;

 • telefonumuzdan ayarlar > whatsapp ı sil
 •   ayarlar > kilit ekran ve güvenlik > bilinmeyen kaynakları aktif hale getirin.
 • Whatsapp uygulamasının güncel apk dosyasını indirip telefonunuza kurunuz.

Whatsapp’ı telefona indirmek için tıklayın.

Spotify Durduruldu Hatası

Telefon modelleri  ve Spotify uygulaması arasında spesifik bir problem olmadığı göz önüne alınır ise, android cihazınız ve spotify  arasında meydana gelen sorunların kaynaklarını bulmak ilk başta pek kolay gözükmemektedir. Bu bağlamda ele alınması gereken birkaç nokta mevcuttur.

Spotify durduruldu hatası Probleminiz için hali hazırda bir çözüm yolu mevcut olmasa bile farklı yollardan yaşadığınız teknik sıkıntıyı kendiniz halletmeniz de olasıdır.  Bu durumdan kurtulmak adına ne gibi adımlar atabilirsiniz bakalım dilerseniz;

 • Cihazınızı tekrar başlatın
 • Uygulamayı sıfırlayın
 • Spotify ı cihazınızdan kaldırıp tekrar yükleyin
 • Sunucuya dair bir sorun olup olmadığını kontrol edin.
 • Önbelleği temizleyin
 • Dosya ve verileri yedekleyip cihazınızı fabrika ayarlarına döndürün.

Twitter Durduruldu Hatası

Twitter durdurulma hatası her ne kadar kullanıcıları deli eden bir durum olsa da, çözümü sadece on dakikanızı alacak kadar basit bir işlemdir. İlk olarak play store a girmelisiniz. Ardından twitter yazarak uygulamaya girmeli ve yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Gerekli bir güncelleme var ise yapmalı, ve play store’dan çıkarak sadece beş on dakikalık işlem sonunda; tekrar uygulamanın eşsiz kullanıcı deneyiminin tadına varmalısınız!

Zoom Durduruldu Hatası

Covid-19 süreci içinde eğitim sebebi ile öğrenciler için en çok vakit geçirilen uygulamalardan birisi olan zoom platformu da, durdurulma hatası ile kimi zaman kullanıcıları baş başa bırakmaktadır.  Son zamanlarda toplu görüşmelerde meydana gelen hata kodları kişileri yormakla birlikte, bunun çözümünü aramaya itmiştir. Zoom geliştiricileri tarafından yapılan açıklamalarda belirtildiği üzere; kullanıcı ya da cihaz bazlı meydana gelen zoom durduruldu hatası mevcuttur.

Zoom Uygulaması Neden Açılmıyor?

Yaşanan genel sorunlardan bazıları şunlardır;

 • Zoom’a kayıt olmaya uygun değilsiniz hatası
 • error code 5003, 3113 ve 104111 hatası
 • screen sharing has failed to start error code 0

Hataların bir kısmı parola ve bekleme odasının etkinleşmemiş olmasından; bir kısmı da sürücüde disk olmaması uyarısından kaynaklanırken;   zoom un son sürümünü yüklemek veya güncelleme yapmak soruna çözüm olacaktır. zoom istemci yükleyicisini manuel olarak kurmak daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

Yine yeterlidisk alanınız bulunmadığında ‘’zoom durduruldu hatası’’ ile karşı karşıya kalırsınız. Hafızanızı ve önbellek verilerinizi temizleyip görüşmenize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Yorum yapın