Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim? 2021 Basit Yöntem

Yazı İçi Başlıklar

Bu yazımızda babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabını vereceğiz.

Babamın Mal Varlığını Nereden Öğrenirim

Babası vefat eden kişilerin, daha sonraları babalarına ait herhangi bir mal varlığı olup olmadığını araştırması gayet normal ve alışageldik bir durumdur. Aslında herkes, babasına ait mal varlığının ne kadar olduğunu az çok bilir. Ancak bazı durumlar vardır ki sahip olunan malların miktarı, gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra açığa çıkar. Ve bu durum, belki de mirasçıların hayatlarını değiştirebilecek miktarda bile olabilir. Babası vefat eden kişilerin bu doğrultuda en çok sorduğu soru ise şudur; Babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim?

Babanızın vefat ettiği durumlarda veya da başka bir vefat olayında mirasçı konumundaysanız, vefattan sonra en geç 1 ay içerisinde “veraset ilamı” çıkarmanız gerekir. Bu, zorunlu bir işlem olup, yapmayan kişilere de para cezası uygulanmaktadır.

E-Devlet’e Gitmek İçin Tıkla

Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?

Veraset ilamı çıkarmak için bazı evraklar gereklidir. Bu evraklar içerisinde;

  • Ölen kişinin ölüm belgesi
  • Mirasçılardan herhangi birinin T.C. nüfus cüzdanı
  • Aile nüfus kayıt örneği (e-Devletten de alabilirsiniz)

Bu evrakları tamamladıktan sonra, notere giderek veya da ölen kişinin nüfusa kayıtlı olduğu bölgede yer alan adliye sulh hukuk mahkemesine başvuru yaparak veraset ilamı çıkarabilirsiniz. Kimlerin mirastan faydalanabileceğini belirleyen veraset ilamı, ortalama olarak 150 – 200 TL gibi bir harç ücreti ödeyerek çıkarılmaktadır.

Veraset ilamını çıkardığınızı varsayarsak, artık yasal bir mirasçı olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu durumda yapmanız gereken, diğer mirasçılar ve mal varlığı sorgulama yetkisi bulunan bir kişi ile birlikte tapu dairesine gitmek olacaktır. Burada, babanın üzerindeki kayıtlı taşınmazların listesini talep edebilirsiniz. Buna alternatif olarak, sulh hukuk mahkemelerinden de veraset ilamı ile birlikte TAKBİS sorgusu da yaptırabilirsiniz. Her iki işlem sayesinde, babanın mal varlığını sorgulayabilir ve ortaya çıkan olası mal varlığından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca veraset ilamı, mirasçılık belgesi olarak da tanımlanmaktadır ve bu belgeyle istediğiniz herhangi bir banka şubesinden babaya ait mal varlığı sorgulaması yapabilirsiniz. Ve yine e-Devlet üzerinden de babaya ait mal varlığı sorgulaması yapılması mümkündür. Ancak bunun için, ölen babanın daha önceden e-Devlet sistemine kayıt olmuş olması gerekir.

FAQ

Mal varlığını öğrenebilmek için mirasçılık belgesi olan veraset ilamı çıkartılması gerekir.

Sulh Hukuk Muhakemesinden veraset ilamı ile kalan mallar öğrenilebilir.

E-devlet arama butonun veraset ilamı yazdıktan sonra adımları ilerleyerek öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın