Beşik Ulemalığı Nedir? Osmanlı’da Beşik Ulemalığı

Yazı İçi Başlıklar

Beşik ulemalığı eski geleneklerimizden bir tanesidir. Bu yazıda sizlere beşik ulemalığı nedir sorusunu cevaplayacağız. Aynı zamanda Osmanlı’da Beşik Ulemalığı Sistemi hakkında da bir takım bilgiler vereceğiz.

beşik ulemalığı nedir
beşik ulemalığı nedir

Beşik Ulemalığı Nedir?

Beşik ulemalığı nedir sorusunu bu başlık altında cevaplayalım: Beşik ulemalığı, makamın ve mülkün babadan oğula geçmesine verilen isimdir. Bu yöntem en üst rütbeden başlayıp, en alt rütbeye kadar geçerli olmuştur. Özellikle Osmanlı zamanında bu yöntem oldukça sistematik ve kurumsal olarak uygulanmıştır. Fakat uygulanan bu sistem devlet yapılarını bozmaya meyillidir ki Osmanlı’da da öyle olmuştur.

Osmanlı’da Beşik Ulemalığı Sistemi

Osmanlı İmparatorluğunda 16. Yüzyıldan itibaren devlet kadroları babadan oğula geçmiş ve liyakat sistemi bozulmuştur. Beşik ulemalığı sistemi ile adam kayırmacılık çoğalmış ve devletin birçok kademesinde sorunlar ortaya çıkmıştır.

Devletler birçok sebepten ve etkenden dolayı zayıflayabilir. Bir devletin zayıflamasındaki en büyük etken liyakatsizliktir. Osmanlı tarihinde görülmüş en büyük liyakatsizlikler Beşik Ulemalığı sistemi ile gerçekleşmiştir.

Beşik Ulemalığı Zararları

beşik ulemalığı
beşik ulemalığı

Atalarımızın hiçte güzel olmayan bir lafı vardır: “Zalimin oğlu zalim, alimin oğlu alim” Osmanlı da bu laf üzerinden yol almıştır. Fakat her insan ailesindeki kişi gibi olmamaktadır. Hatta tam zıttı olabilmektedir. Alim bir babanın zalim bir oğlu olabilmektedir. Bu zalime veya niteliksiz bir insana makam verilmesi de o ülkedeki her noktada kaliteyi düşürecektir. Zaten makama gelecek kişi belli olduğu için o kişi kendini geliştirmekle uğraşmaz. Çünkü ne yaparsa yapsın o makam illaki onun olacaktır. Beşik ulemalığı zararlarını direkt olarak bu mantıkla ortaya çıkarabiliriz.

Beşik ulemalığı sisteminin en çok zarar verdiği kurum eğitim kurumudur. Daha önce insanlar kaliteli eğitim alır, yetişir, gelişir ve devlet kadrolarına yerleştirilebilirdi faka Beşik Ulemalığı sistemi ile bu kurumlar değerini kaybetti. Bu problemi düzeltmeye çalışan tek padişah 4.Murat ise maalesef bu problemi düzeltemeden vefat etmiştir ve kendisinden sonra gelen padişahlar ise bu sorunla hiç ilgilenmemiştir.

Bu yazıda sizlere kısaca beşik ulemalığı hakkında bilgiler verdik. Umarım kafanızdaki beşik ulemalığı nedir sorusunun cevabını tam olarak alabilmişsinizdir.

FAQ

Beşik Ulemalığı sisteminin en çok etkilediği kurum eğitim kurumudur. Enderun mektebindeki bozulmayı hızlandırmıştır.

Beşik Ulemalığı makamın babadan oğula geçmesiyle alakalıdır.

Beşik Ulemalığı makamın babadan oğula geçmesine verilen isimdir.

Beşik Ulemalığı 16. yüzyılda başlamıştır.

 

 

Yorum yapın