CMD Nedir? CMD Nasıl Açılır? CMD Komutları

Yazı İçi Başlıklar

Bu yazımızda sizlere cmd nedir, cmd nasıl açılır, cmd komutları nelerdir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Böylelikle sizlerde çok rahat bir şekilde cmd kullanabileceksiniz.

CMD nedir sorusuna özellikle Windows işletim sistemi kullanıcıları tarafından ismi sıkça duyulan ve hatta kullanılan CMD, bir çeşit kod yazma konsoludur diyebiliriz. Kendine ait kodları vardır ve kullanıcıların istedikleri bilgilere kısa sürede ulaşması, bununla beraber de işlemlerini kolaylaştırmayı sağlar. Peki tam anlamıyla CMD nedir? CMD nasıl çalışır?

Komut yazma konsolu olarak bilinen CMD’nin diğer bir adı da komut yazma satırıdır. Windows bilgisayarlarda, MS-Dos tabanı ile çalışır. CMD dahilinde yeterli bilgiye sahip kişiler, bu alanlara girerek oradaki kodlar yardımıyla çeşitli işlemlerde bulunabilmektedir. Örneğin sistematik olarak meydana gelen herhangi bir hatayı, CMD dizini üzerinden görebilir, hata kodunun karşılığı ile tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz.

CMD Nasıl Açılır?

CMD nasıl açılır sorusunun cevabı oldukça basit. CMD ekranına giriş yapmak, toplam iki farklı yöntem dahilinde gerçekleştirilebilir. İlki; klavyenizdeki windows ve R tuşlarına (windows+R) aynı anda basmanız ile olur. İkinci yöntem ise; Windows arama çubuğuna “çalıştır” ve hemen ardından “CMD” yazmanız şeklindedir. Bu iki yöntemden herhangi birini gerçekleştirdikten sonra, CMD kod dizinine erişebilir, gerekli komutları yazarak birbirinden farklı işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

CMD Komutları Ne İşe Yarar?

CMD komutları, bir anlamda veri yönetme mekanizması da demektir. Çünkü, bilgisayarınızın sistemi dahilinde her işlemi, CMD kod dizininden başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin CMD kod dizininde sıkça gerçekleştirilen bir işlemden bahsedenim. Bir ip adresine erişmek için kod kısmına “ping” yazılır. Bu sayede o bilgisayarın TCP/IP adresi bakımından sürdürülebilirliği test edilir. Ve bu işlemin gerçekleşmesi, 1 saniyelik süreyi dahi bulmaz. Elbette ki her alanda olduğu gibi, CMD kodları arasında da en çok kullanılanlar vardır.

[highlight] CMD Komutları Ne İşe Yarar [/highlight]

compmgmt.msc – Bilgisayar yönetimi
timedate.cpl – Tarih ayarlama penceresi
taskmgr.exe – Görev yöneticisi
cleanmgr.exe – Disk temizleyiciyi
ciadv.msc – Dizin yöneticisi
diskmgmt.msc – Disk yönetimini
dfrg.msc – Disk birleştiriciyi
access.cpl – Erişebilirlik seçenekleri
desk.cpl – Görüntü özellikleri
fsmgmt.msc – Paylaşılan klasörlerin menüsü
hdwwiz.cpl – Donanım ekleme sihirbazı
inetcpl.cpl – İnternet özellikleri
main.cpl – Fare özellikleri
mmsys.cpl – Ses ayarları
ntbackup.exe – Yedekleme sihirbazı

 

Evet, bu yazımızda sizlere cmd nedir, cmd nasıl çalışır gibi soruların cevabını verdik. Umarım işinize yaramıştır.

FAQ

CMD açıldıktan sonra ilgili komutlar yazılarak verilir.

Windows işletim sistemli cihazlarda yer alan MS-Dos tabanlı bir kod yazma konsoludur. Bu alana giriş yaparak çok sayıda kod yardımıyla, çok sayıda bilgiye erişebilir, hata raporları alabilir ve ufak çapta kod ve karşılıklarını öğrenebilirsiniz

CMD komutları ile tam anlamıyla bilgisayara hükmedilebilir. Her şey yapılabilir.

“CMD Nedir? CMD Nasıl Açılır? CMD Komutları” üzerine 2 yorum

Yorum yapın