1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. CMD Nedir – CMD Nasıl Açılır

CMD Nedir – CMD Nasıl Açılır

Bu yazımızda sizlere Komut İstemi, diğer adıyla CMD hakkında bilgi verdik. Yazının devamında cmd nedir, cmd nasıl çalışır, cmd komutları ne işe yarar gibi soruların cevabını bulacaksınız. İyi okumalar..


Özellikle de Windows işletim sistemi kullanıcıları tarafından ismi sıkça duyulan ve hatta kullanılan CMD, bir çeşit kod yazma konsoludur diyebiliriz. Kendine ait kodları vardır ve kullanıcıların istedikleri bilgilere kısa sürede ulaşması, bununla beraber de işlemlerini kolaylaştırmayı sağlar. Peki tam anlamıyla CMD nedir? CMD nasıl çalışır?

Komut yazma konsolu olarak bilinen CMD’nin diğer bir adı da komut yazma satırıdır. Windows bilgisayarlarda, MS-Dos tabanı ile çalışır. CMD dahilinde yeterli bilgiye sahip kişiler, bu alanlara girerek oradaki kodlar yardımıyla çeşitli işlemlerde bulunabilmektedir. Örneğin sistematik olarak meydana gelen herhangi bir hatayı, CMD dizini üzerinden görebilir, hata kodunun karşılığı ile tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz.

CMD Nasıl Açılır?

CMD ekranına giriş yapmak, toplam iki farklı yöntem dahilinde gerçekleştirilebilir. İlki; klavyenizdeki windows ve R tuşlarına (windows+R) aynı anda basmanız ile olur. İkinci yöntem ise; Windows arama çubuğuna “çalıştır” ve hemen ardından “CMD” yazmanız şeklindedir. Bu iki yöntemden herhangi birini gerçekleştirdikten sonra, CMD kod dizinine erişebilir, gerekli komutları yazarak birbirinden farklı işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Öneri:  DirectX 12 Nedir? DX 11 ile Farkları - Destekleyen Kartlar

CMD Komutları Ne İşe Yarar?

CMD komutları, bir anlamda veri yönetme mekanizması da demektir. Çünkü, bilgisayarınızın sistemi dahilinde her işlemi, CMD kod dizininden başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin CMD kod dizininde sıkça gerçekleştirilen bir işlemden bahsedenim. Bir ip adresine erişmek için kod kısmına “ping” yazılır. Bu sayede o bilgisayarın TCP/IP adresi bakımından sürdürülebilirliği test edilir. Ve bu işlemin gerçekleşmesi, 1 saniyelik süreyi dahi bulmaz. Elbette ki her alanda olduğu gibi, CMD kodları arasında da en çok kullanılanlar vardır.

CMD Komutları Ne İşe Yarar

 

Evet, bu yazımızda sizlere cmd nedir, cmd nasıl çalışır gibi soruların cevabını verdik. Umarım işinize yaramıştır.

Yorum Yap
Reaksiyon Butonları

Yorum Yap