DirectX 12 Nedir? DX 11 ile Farkları – Destekleyen Kartlar

Bilgisayarlara özel olarak oyun çıkartmak normal şartlarda oldukça zor bir iştir. Çünkü her bir bilgisayarın kendine has bir donanımı ve birbirinden bağımsız farklı farklı parçaları bulunmaktadır. Oyun konsollarında ise durum böyle değildir. Birkaç farklı marka mevcut ve her markanın kendi ürünü tek tiptir. Bu yüzden Oyun firmalarının konsollar için oyun çıkarması bilgisayarlara göre oyun çıkarmasından daha kolaydır. Bu noktada bizlere Microsoft’un geliştirmiş olduğu Directx yardımcı oluyor. Peki directx nedir? Directx 12 nedir?

Directx Nedir?

DirectX, Microsoft firmasının bilgisayarınızda bulunan donanımlar ile iletişim kurmasını sağlayan bir yazılımıdır. Bu yazılımın içerisinde 2D ve 3D grafikleriyle ilgili, ses çalabilen uygulama programlama arayüzlerini barındırıyor. DirectX’in yapmış olduğu yapan bir diğer yazılım da Open GL’dir.

OpenGl, 1992 yılında piyasaya gelmiştir ve Khronos Group tarafından açık kaynaklı olarak geliştirilmeye devam etmiştir. Çapraz platform desteğine sahip olan OpenGL maalesef Window da doğal olarak çalışan DirectX’in sahip olduğu birtakım avantajlara sahip değil.

1995 yılında çoğu bilgisayar oyunun DOS ile çalıştığı dönemde WİN 95 işletim sistemi ile ortaya çıkan DirectX geliştiriciler için ses kartı, video kartı, Mouse, gamepad gibi bileşenler ile konuşma olanağını bizlere sunmaya başladı. İlk çıktığı zamanlarda istediği ilgiyi OpenGL nedeniyle çekememişti fakat bunun farkına varan geliştiriciler farklı yöntemlerle bu problemin önüne geçtiler.

2002 tarihi ile gelen DirectX 9 ile OpenGl’yi yol kenarına iten Directx’in en büyük yardımcısı Windows XP oldu. Günümüzde ise Windows 10 işletim sistemi ile birlikte DirectX 12 bizlerin kullanımında ve oldukça popüler.. Peki directX 12 nedir? Directx 12 ne işe yarar?

directx 12 ne işe yarar

DirectX 12 Nedir?

DirectX’in bugüne kadarki en büyük dezavantajı donanımlara karşı düşük seviyede erişim sağlayabilmesiydi. Geçtiğimiz yıllarda son dönemin yükselen yıldızı AMD bu problemi çözebilmek için “Mantle API” adını verdiği yazılımı yayınladı ve bu yazılım ile bir takım problemlerin önüne geçti. Böylece geliştirici kişilerde AMD yongalarından çok fazla faydalanıp, yazılımlarını AMD için en üst seviye uygunluğa getirebildiler.

FAKAT! Evet, burada büyük harflerle bir fakat geliyor.  Bu yazılımın çok beğenilmesi ve kullanılması Microsoft’u harekete geçirdi ve yeni bir DirectX sürümü yayınlandı. Yayınlanan bu sürüm ile problemleri çözen DirectX, amd’nin sürmüş olduğu yazılımı öldürdü.

Nvidia’da görev alan Henry Moreton bir blog  yazısında DirectX 12 sürümünün CPU overhead’ini azaltıp, görsel zenginlik sunmaya çalıştığını belirtmişti. Ayrıca aşağıda vermiş olduğumuz alıntı da kendisine ait sözler;

“Sürücüler ve işletim sistemi yazılımları, geçmişte bellek, durum ve senkronizasyon yönetimini geliştiriciler yerine yapıyorlardı. Ancak uygulamaların ihtiyaçlarını kusursuz bir biçimde anlayamamak, verimliliğin düşmesi sonucunu doğuruyor. DX12, kaynakları ve durumu uygulamanın direkt olarak yönetmesine ve gerekli senkronizasyonu yapmasına izin veriyor. Bunun sonucu olarak gelişmiş uygulamaların geliştiricileri, GPU’yu etkili bir biçimde kontrol edebiliyor, oyunun davranışıyla ilgili bilgilerinden faydalanabiliyorlar.”

Şimdi gelelim DX 12’nin bizlere sunmuş olduğu performans farkına;

 

Directx 12 Ne İşe Yarar?

 DX 12 hem GPU hem de CPU’yu en yüksek performansla kullanmanızı sağlıyor. DX 11 ile DX 12 arasında %30 ila %50 arasında bir fark mevcut. Yani DX 12 kullanan kişiler bir önceki sürüme göre çok daha performanslı bir şekilde kartlarını kullanabilecekler. DX’in eski sürümlerinde çekirdek sınırı varken DX 12 ile bilgisayarda kaç çekirdek varsa tamamını kullanabiliyorsunuz. Bu sayede oynadığınız oyunlarda ya da programlarda çok daha iyi performans alıyorsunuz. Sadece kullanıcılar için değil, geliştiriciler için de optimizasyon özelliği sunması da oyunların daha verimli çalışmasını sağlıyor. Bu da oyunlarda daha yüksek FPS almanızı sağlıyor. Directx 11 ile 12 arasındaki farkları maddeleyelim;

Directx 11 ve 12 Arasındaki Farklar

 • Çok çekirdekli işlemci performansı
 • Verimli donanım kullanımı
 • Oyun geliştiricilere kontrol imkanı
 • PSO kullanımı
 • Komut akış modeli
 • Kaynak bağlama

Directx 12’nin Öne Çıkan Özellikleri;

 • DX 12, DXR isimli açılımı DirectX Raytracing isimli bir API desteğiyle birlikte geliyor.
 • Değişken hızlı gölgeleme özelliği sayesinde GPU’nun ekrandaki orta noktasını odaklıyor ve daha kaliteli bir görüntüyü bizlere sunuyor.
 • Ekran çerçevesindeki noktaların gölgelemesini azaltır fakat odak noktasındaki görsel kaliteyi artırır.
 • CAS özelliği sayesinde 16 x 16 olan döşemelerin her birine ayrı gölgelendirme imkanı verir.
 • Harekete uyarlanabile gölgeleme özelliği ile daha iyi bir görüntü sağlar.
 • İçinde barındırdığı çoklu GPU desteğiyle farklı GPU’ları daha iyi ölçeklendirip, karıştırma ve eşleştirme imkanı sunar.
 • VRAM gücünü artırmak için doku önleyici geri bildirim özelliğini kullanır. (Kullanılmayan dokuları bellekten çıkarır)
 • Oyunların yazılım yönünü güçlendirir.

 

Ekran Kartım DirectX 12’yi Destekliyor mu ?

directx sürümüne nasıl bakılır

Öncelikle DX 12 kullanabilmeniz için bilgisayarınızda Windows 10 işletim sistemi yüklü olmalı. Eğer yüklü ise ekran kartı sürümünüzün 352.84 sürümünden yukarı olması ve minimum Fermi mimarisine sahip olması gerekiyor. Directx sürümüne nasıl bakılır? Sorusunu duyar gibiyim! Directx sürümüne bakmak için “Dxdiag”a giriş yapabilirsiniz. Windows 10 arama çubuğuna yada Windows + R tuşlarına basarak çıkan kutuya “Dxdiag” yazarak çıkan ekranda sürümünüzü görebilirsiniz.

 

Aynı zamanda DX 12’nin bütün özelliklerinden faydalanabilmeniz için 900 veya daha üst sürüm bir ekran kartınızın olması gerekiyor.

directx 12 destekli ekran kartları

Directx 12 Destekli Ekran Kartları

 • Intel Haswell (4.nesil) ve Broadwell (5.nesil) işlemcilerdeki tümleşik grafik yongaları
 • AMD: Radeon HD 7000, Radeon HD 8000, Radeon R7 vr R9 serisi ekran kartları.
 • AMD A4/A6/A8/A10-7000, AMD A6/A8/A10 PRO-7000, AMD E1/A4/A10 Micro-6000 ve AMD E1/E2/A4/A6/A8-6000 serisi APU’lar.
 • Nvidia: GeForce 600, GeForce 700, GeForce 800, GeForce 900 ve GTX Titan serisi ekran kartları

DirectX 12 Sistem Gereksinimleri

 • DX 12 kullanabilmeniz için 352.84 sürümü veya daha üstü bir ekran kartı
 • Windows 10 işletim sistemi
 • DX 12 sürücü

DirectX 12 İndir

DirectX 12 yükleme yapmak için aşağıda vermiş olduğumuz butona tıklayıp, yükleyiciyi indirebilirsiniz. Yükleyiciyi indirdikten sonra sürümünüz uyumlu ise kurulumu yapabilir ve ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.

[button style=”normal” color=”uckan-btn–green” size=”uckan-btn–block” link=”https://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=35″ target=”true”]DirectX 12 İndirmek İçin Tıklayın[/button]

Yakın zamanda DirectX 12 Ultimate çıkacağına dair bilgiler gelmişti. Geçtiğimiz günlerde ise detayları belli olmuştu. Aşağıdaki videoda Nvidia’nın paylaştığı detayları izleyebilirsiniz.

Umarım directx 12 nedir başlıklı yazım sizlere faydalı olmuştur.

 

 

 

Yorum yapın