Fastboot Ne Demek? Fastboot Nedir? Nasıl Yapılır?

Fastboot kelimesi Xiaomi ve android kullanıcıları tarafından çok aratılan bir sorgudur. Bu yazımızda sizlere fasboot nedir, fastboot  ne demek ve nasıl yapılır gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Fastboot Nedir?

Fastboot nedir sorusuna kısaca işletim sistemi yükleme aracı cevabını verebiliriz. Fastboot ilk sürümü 23 Eylül 2008 yılında yayınlanmıştır. Çıktığı günden bu yana kullanım aranı her gün artan fastboot, arayüzünün basitliği ve işlevselliği ile birçok firmanın ilk tercihi halindedir.

Fastboot Ne Demek?

Fastboot ne demek sorusuna iki cevap verebiliriz. Türkçe olarak fastboot “hızlı başlatma” anlamına gelen bir kelimedir. Fakat burada anlatmak istediğimiz şey işletim sistemi yüklemeye yarayan bir mod’dur. Fastboot modu, android cihazlara işletim sistemi yüklemenizi sağlayan bir yazılımdır. Fasboot mod ile resmi yada resmi olmayan farklı özelliklere sahip olan birçok Android sürümü yüklenebilmektedir.

Fastboot Mod Nasıl Kullanılır?

Fastboot mod ile işlem yapabilmek için Bootloader kilidinizin açık olması gerekmektedir. Bootloader kilidi her cihaz için farklı şekilde yapılmaktadır. Bu yüzden her cihaz için cihaza uygun olan yöntem ile kilidi açmak gerekir.

Fastboot Ne Demek
Fastboot Ne Demek

Fasboot Mod Nasıl Açılır?

Aşağıda vermiş olduğumuz maddeler genel olarak her Android cihaz için doğru yöntemdir.  Bu yöntem ile büyük ihtimalle cihazınızı fastboot moduna alabilirsiniz. Fastboot mod açma maddeleri;

  • Cihazı komple kapatın.
  • Herhangi bir usb bağlı ise ayırın. Cihaza hiçbir şey bağlı olmasın.
  • Güç tuşu ve ses açma tuşuna birlikte(aynı anda) basın. Ellerinizi fastboot mod ekranı gelene kadar çekmeyin.

Fastboot Mod Nasıl Kapatılır?

Fastboot moddan çıkmak için cihazı güç tuşuna basılı tutup kapatmak yeterli olmaktadır. Aynı zamanda direkt sistem üzerinden “Power Off” seçeneğine gelip, onaylayıp bu moddan çıkabilirsiniz. Cihazınız açılmıyor ve fastboot da takılı kalıyorsa cihaz modelini buraya yorum atarsanız yardımcı olabiliriz.

“Fastboot Ne Demek? Fastboot Nedir? Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

  1. Bu yazıyı okuduktan sonra ilim irfan ufkumda bir genişleme olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Çok yardımcı oldu çok teşekkürler.

    Cevapla

Yorum yapın