FreeSync Nedir? Ne İşe Yarar? 2021 Güncel Ayarlar

Yazı İçi Başlıklar

Freesync nedir sorusu genellikle oyuncuların ve grafikerlerin ilgilendiği bir sorudur. Bu sorunun hemen ardında FreeSync Monitör Nedir sorusu gelmektedir. Yazımızın detaylarında amd freesync nedir sorusuna kadar bütün cevapları bulabileceksiniz. Çok fazla lafı uzatmadan konuya giriş yapalım;

FreeSync Ne İşe Yarar?

FreeSync, birçok oyunda gördüğümüz Vysnc özelliği yerine gelen AMD firması tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. Amd FreeSync nedir derseniz: kısaca oyun oynadığınız süreçte ekranda oluşabilecek olan yırtılmaların oluşmamasını sağlayan bir özelliktir.

Ekran yırtılması oyun oynadığımız zaman ekranda görmüş olduğumuz görüntünün saniye başına kare miktarının, kullandığımız monitörün tazeleme hızı değerinin üstüne ulaştığı anda karşılaştığımız bir problemdir.  Bu problem genellikle görüntüdeki sahnenin aşırı hızlı hareket ettiği meydana gelmektedir. Kısacası kullandığınız freesync monitör, ekran kartının ürettiği kare hızına yetişemezse ekran yırtılması yaşayabilirsiniz.

FreeSync Monitör Nedir?

FreeSync Monitör almak birçok oyuncunun tercih edebileceği bir durumdur. FreeSync kullanımda olduğu zaman monitörün tazeleme hızı tamamen hareketli bir değere dönüşür. Nasıl mı? Normalde tazeleme hızı sabit bir değere sahiptir. Monitör alırken birçoğumuz bu hızlara göre monitör alırız. 60-120-144hz monitörler gibi.. İşte bu değerlere göre almış olduğumuz monitörler genellikle sabit bir değer verir fakat FreeSync özelliği devreye girdiği zaman monitör sabit değeri bir kenara bırakır ve ekran kartı ile iletişime geçerek monitör’ün sahip olduğu Hz değerini aşmayacak kadar kareyi monitöre yollar. FreeSync Monitör Nedir sorusu sorulduğu zaman şu bilgiyi de vermekte de fayda var: FreeSync Monitör aldığınız zaman Amd FreeSync destekleyen bir ekran kartı da almanız gerekiyor…

freesync nedir ne işe yarar

freesync nedir ne işe yarar

FREESYNC Ayarları

FreeSync ayarlı bir şekilde gelmektedir ve hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Fakat bazı durumlarda aktif olmayabilir, kapatmış daha sonra açamamış olabilirsiniz. Bu yüzden size AMD FreeSync Açma işlemlerini adım adım anlatalım;

  1. Masaüstünde boş bir yere sağ tıklayıp “AMD Radeon Ayarları” yazan kısma tıklayın.
  2. Açılan uygulamada üst bölümde bulunan “Oyun” sekmesine giriş yapın.
  3. Bu alanda isterseniz “Global Settings” ile bütün oyunlara, isterseniz direkt oyun ismi seçip açma kapama işlemini yapabilirsiniz.

Yukarıdaki adımlar ile FreeSync teknolojisi aktif edebilirsiniz. Unutmayın hem amd ekran kartı hemde freesync monitör’e ihtiyacınız var. Aynı zamanda bu özellik aktif halde iken oyun içerisinde Vysnc’i kapalı hale getirin. Nvidia FreeSync özelliği desteklemiyor bu yüzden oyunlarda olan bu özelliği kapalı konuma getirmeniz gerekiyor.

[irp posts=”299″ name=”DirectX 12 Nedir? DX 11 ile Farkları – Destekleyen Kartlar”]

AMD FreeSync vs NVIDIA G-Sync

Amd FreeSync ve NVIDIA G-Sync aynı amaç için geliştirilen iki farklı teknolojidir. Aralarında bulunan en önemli fark, FreeSync her monitör üreticisi tarafından ücretsiz kullanılabilir durumda iken G-Sync için özel üretilmiş olan bir modül satın alınması gerekliliğidir. Aynı zamanda FreeSync direkt olarak AMD ekran kartlarının içerisinde bulunan bir özelliği kullandığı için monitör fiyatına fazla etki etmiyor.

Kısacası iki teknolojinin arasındaki fiyat farkının temel nedeni bu yukarıda anlattıklarımız. AMD her zaman olduğu gibi daha ucuz yollu çözümler ile karşımıza çıkıyor ve gönülleri fethediyor. Tabi bu durum zaman zaman bazı problemleri beraberinde getiriyor. Örnek olarak AMD tarafında kullanıcılar her ne kadar son zamanlarda şikayette bulunmasalar da önceden “ghosting” probleminden yakınıyorlardı. Bu arada pahalı dostumuzu da es geçmeyelim. NVIDIA tarafına baktığımız zaman bazı durumlarda enteresan görüntü titremeleri ile karşılaşabiliyorduk. Her ne kadar iki teknolojide de bir takım problemler olsa da hem ucuz olması hem de gösterdiği performans ile AMD FreeSync çok daha başarılı bir teknoloji olarak gözüküyor.

FAQ

FreeSync ekrandaki yırtılmaları engellemekle görevli teknolojidir.

FreeSync ekran kartı ve monitör arasında iletişimi sağlayıp yırtılmaları engeller.

FreeSync özelliği olan bir monitör ile amd freesync teknolojisi kullanılabilir.

Yorum yapın