Kayıp Diploma Nasıl Çıkarılır? İlkokul, Lise ve Üniversite

Bu yazıda sizlere kayıp diploma konusunda ne gibi işlemler yapılması gerektiğini kayıp diploma‘nın nasıl tekrardan çıkarılabileceğini anlattık. Sizlerde bu yazıyı okuduktan sonra ilkokul, lise veya üniversite farketmeksizin kayıp diploma probleminden tamamen kurtulacaksınız.

Diploma, eğitim kurumlarından bitirdiğinize dair almış olduğunuz bir belgedir ve oldukça önemlidir. Genellikle bir üst seviye eğitime geçiş sırasında, yeni bir işe başlarken ya da yeni herhangi bir resmi işlem sırasında bu belgeyi sizden isterler. Genellikle son mezun olduğunuz yerden verilmiş olan diplomayı isterlerken, bazı yerlerde daha fazlasını isteyebilirler. Bu yazımda sizlere kayıp diploma nasıl geri alabileceğinizi anlatacağım. Sözü uzatmayalım değil mi?

Kayıp Diploma Nasıl Çıkarılır?

Kayıp diploma çıkarmanın birçok yolu vardır. Öncelikle bu başlıktaki en önemli konu hangi diplomayı aradığımızdır. Çünkü diplomaya göre işlemler değişebiliyor arkadaşlar. İlk ve Orta Öğrenimdeki diplomalarını çıkartmak istiyorsanız hemen bir dilekçe yazmaya başlıyorsunuz. Ne yazacağım diye kendi kendinize sormuyorsunuzdur umarım. Bu diplomayı yeniden almak istiyorsanız zaten böyle bir dilekçe yazabiliyor olmanız lazım. Tatava yapma onu da anlat diyenler olacaktır illaki, neyse onları da kırmayalım. Hemen Google amcayı açıyorsunuz ve Google’a “Diploma Kayıt Örneği Dilekçesi” yazıp, görsellerde aratıyorsunuz. Çıkan binlerce görselden içinize sineni seçiyor ve dolduruyorsunuz.

Yazmış olduğunuz dilekçe ve Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte mezun olduğunuz kuruma gidip bunu teslim ediyorsanız. Mezun olduğunuz kurum kapanmış ya da değişmişse İl Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru yapıyorsunuz. Yalnız belirtmekte fayda var okuldan kısa bir sürede alacakken, Milli Eğitim Müdürlüğünden kısa bir sürede almanız sanırım biraz zor olur. Sonuçta koskoca Milli Eğitim Müdürlüğü size çalışacak değil?

Heeeeee şunu da atlamayalım arkadaşlar. Burada illaki duygusal insanlar vardır, onları kandırmayalım, umutlandırmayalım. İlk ve Orta Öğrenim Diplomalarının birebir aynısını almanız imkansızdır. Çünkü bunlar tek nüsha olarak basılıp, öğrenciye verilen tek seferlik bir diplomadır. Yalnız dilekçe ve fotokopi ile başvurduğunuz ve olumlu sonuçlanması taktirinde diploma yerine geçecek bir mezuniyet belgeniz elinizde bulunur. Burası Türkiye, burada duygusallığa yer yok arkadaşlar 😛

İlk okul diploması alacağız altı üstü ne kadar uzattın dediğinizi duyar gibiyim. Yoksa okumuyor musunuz yazımın tamamını he? Peki. Bir sonraki başlığımıza geçelim.

Lise Kayıp Diploma Nasıl Çıkarılır?

Kayıp diplomalardan bir diğeri? Soru basit cevabı sizden istiyorum. Hep ben mi vereceğim ya? Şaka şaka. Oldukça basit bir şekilde lise diplomanıza ulaşabilirsiniz. Yukarıyı okumayan çakalları görüyorum aranızda. Hemen bir üst başlığı okuyun, ilk ve orta öğrenim için anlatmış olduğum şeyler lise diploması için de geçerli. Kısacası aynı yöntemler ile lise diplomanızı da alabilirsiniz. Hatta İl Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru yaparken hepsi için dilekçe verebilirsiniz. Açık Lise okumuş arkadaşlar da yine İl Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru yapabilirler. İnternette bu dilekçeleri bulabilirsiniz.

Yalnız burada bilmeniz gereken güzel bir sürpriz var. Zaten biliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum. Neden? Sene 2020 bunu da bilin…

Şimdi gelelim bir diğer başlığımıza…

Üniversite Kayıp Diploma Nasıl Çıkarılır?

Üniversite diplomasını çıkartmak için diğer diplomalardan farklı bir yol izleyebiliriz. Üniversite diplomanızın birebir aynısını alabilmeniz mümkün. Öncelikle diploma talep dilekçesi hazırlamanız gerekiyor. Aynı zamanda kayıp diploma ücretini bankaya yatırdığınıza ait dekont ve T.C nüfus cüzdanı fotokopiniz öğrenci işleri birimine ulaştırılmalı. Bu belgelerden sonra üniversite diplomanızı hazırlayıp size teslim edecektir. Vekalet verdiğiniz bir kişi sizin için bu işleri yapabilir. Bulunduğu ilden farklı şehirlerde okuyan arkadaşlar, o şehirdeki arkadaşlarından destek isteyebilirler.  Almış olduğunuz diplomayı tekrar kaybetmeniz durumunda ne yazık ki tekrardan diploma çıkartma şansınız kalmıyor. Bundan sonra sadece online olarak mezuniyet belgesi alabiliyorsunuz. Bu işlemi de E-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “mezuniyet belgesi” yazıp yenisini çıkarabilirsiniz.

DİPNOT: Almış olduğunuz diplomaları çoğaltıp noter aracılığı ile aslı gibidir ibaresini koydurun. Böylelikle tekrar tekrar bu işlemlerle uğraşmayın.

FAQ

Kaybolan okul diploması mezun olunan kuruma verilen dilekçe ve kimlik bilgisi ile yeniden çıkartırılabilir.

Öğrenciler diploma kayıp belgesi için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak Diploma Kayıp Belgesi alabilirler.

Evet, çıkar. Sizlerde e-devlet üzerinden diplomalarınıza ulaşabilirsiniz.

Bu sorunun cevabı için aşağıdaki yazı yeterli sanırım? Okulunuzun ……………………….. nolu öğrencisi olarak mezun oldum ve almış olduğum diplomamı kaybettim. Diploma kayıp ilanı vermediğimden dolayı doğabilecek hukuki sorumluluk bana ait olmak üzere, diploma yerine geçen Diploma Kayıt Örneğinin düzenlenmesi için; Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Yorum yapın