Komut İstemi Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakılmış Hatası Çözüm

Bazı kullanıcılar komut istemini açmak istedikleri sırada komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış hatasıyla karşılaşabiliyorlar. Bu makalemizde sizler için komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış hatası nedir, nasıl çözülür bunları anlatacağız.

Komut İstemi Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakılmış Hatası Nedir?

Windows işletim sistemli bilgisayar kullanıcıları komut istemine ulaşmak istedikleri zaman komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış hatası ile karşılaşabiliyorlar. Bu hatanın ortaya çıkmasında birden çok neden yatıyor olabilir.
Bahsetmemiz gereken ilk neden kötü amaçlı yazılımlar yani virüsler olacaktır. Bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimaline karşın sisteminiz, kendini güvence altına almak için Komut İstemine erişimi engeller ve kullanıcıyı komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış hatası ile karşı karşıya bırakır. Bunun yanı sıra virüs bulaşmamış olsa bile kullanıcılar yine de komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış hatası alabilirler. Karşılaşılan bu hatayı çözmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var.

Komut İstemi Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakılmış Hatası Nasıl Çözülür?

Komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış hatası nasıl çözülür diyorsanız ilk yapmanız gereken şey bilgisayarınızı güvendiğiniz bir antivirüs programıyla detaylı olarak taramaktır. Çünkü bahsetmiş olduğumuz virüs türleri sisteminizde bulunuyorsa uygulayacağınız diğer yöntemler bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden ilk iş sisteminizi virüslerden arındırmak ve daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmak olacaktır.

Komut İstemi Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakılmış Hatası İlk Çözüm

İlk olarak Kayıt Defteri Yöneticisi’ni açın. Kayıt Defteri Yöneticisi’ni açmak için Windows + R kısayol tuşlarına basabilir veya arama kısmına Çalıştır yazdıktan sonra açılan pencereye “regedit” yazıp Tamam butonuna tıklayabilirsiniz. Daha sonra karşınıza çıkan onay ekranını da Evet diyerek yanıtladıktan sonra Kayıt Defteri Yöneticisi’ne ulaşabilirsiniz.

Kayıt Defteri Yöneticisi’ne girdikten sonra sırasıyla HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Policies \ Microsoft \ Windows \ System klasörüne gelin.

Burada DisableCMD dosyasını bulun ve tıklayın. Bu dosya almış olduğunuz komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış hatasını çözüme kavuşturacak dosyadır. Açtığınız bu dosyanın içerisindeki veri değerini 0 olarak değiştirin ve Tamam butonuna tıklayın.

Eğer System klasörünü bulamadıysanız yeni bir anahtar ve DWORD değeri oluşturmanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekenler Windows klasörüne kadar geldikten sonra, Windows’un üzerine sağ tıklayıp Yeni menüsü üzerinden Anahtar seçeneğine tıklayın ve System olarak adlandırın. Daha sonra açmış olduğunuz System klasörüne sağ tıklayın ve windows sürümünüz 32 bit ise 32 bit, 64 bit ise de 64 bit’lik bir DWORD oluşturun ve adını DisableCMD olarak belirleyin. Bu işlemleri yaptıktan ve DisableCMD dosyasını oluşturduktan sonra yukarıda belirtmiş olduğumuz adımları uygulayarak komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış hatasını çözüme kavuşturabilirsiniz.

Komut İstemi Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakılmış Hatası İkinci Çözüm

Komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış hatası çözümü için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de gpedit.msc komutu olabilir. Bunun için öncelikle arama kısmına Çalıştır yazın ve çıkan pencereye “gpedit.msc” yazıp Tamam’a basın. Daha sonra açılan pencerede sol taraftan, sırasıyla Yerel Bilgisayar İlkesi \ Kullanıcı Yapılandırması \ Yönetim Şablonları \ Sistem klasörüne gelin. Daha sonra sistem klasörünün içinde, sağ tarafta Komut Satırına erişimi engelle adlı bir dosya göreceksiniz. Bu dosyanın temel durumu normalde “Yapılandırılmadı” olarak belirlenmiştir ancak eğer komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış hatası alıyorsanız muhtemelen “Etkin” olarak göreceksinizdir. Bu yüzden bu dosyaya çift tıklayın ve sol yukardaki “Etkin” ayarını “Devre Dışı Bırakıldı” olarak değiştirin. Bu sayede Komut İstemine erişiminizi tekrardan sağlayabilirsiniz. Anlatmış olduğumuz yollar, komut istemi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış hatası çözümü yollarından bazılarıdır. Aklınıza takılan herhangi bir soru veya anlamadığınız bir kısım olursa bize yorumlar kısmından iletmeyi unutmayın.

FAQ

Kayıt Defteri Düzenleyicisi veya GPEDIT komutu ile çözüme kavuşturabilirsiniz.

Windows başlat kısmına gelerek arama kutusuna cmd yazın daha sonra çıkan Komut İstemi'ne sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın.

Windows + R kısayol tuşları ile Çalıştır kısmına gelip açılan pencereye cmd yazabilirsiniz.

Yorum yapın