MAC Adresi Nedir? Mac Adresi Nasıl Değiştirilir? 2021

Yazı İçi Başlıklar

Bu yazıda mac adresi nedir ve mac adresi nasıl değiştirilir gibi soruların  cevabını verdik.

Ethernet ortamlarında ağ donanımlarını tanımlamaya yarayan mac adresi, üretici firma tarafından tarafından kodlanmış adrestir. Mac adresinin gösterimi ise “01-23-45-67-89-AB” şeklindedir. Üretim sistematiği gereği, her mac için sadece 1 adet adres entegre edilmiştir. Laptop bilgisayarlarda ise birden fazla mac adresi tanımlı olabilir. Bu, bilgisayarın sahip olduğu kablolu internet ve Bluetooth için ekstra olarak sağlanır. Mac cihazlara tanınan bu adresler, gerekli işlem ve aşamalar neticesinde değiştirilebilir. İşte, mac adresi nasıl değiştirilir? sorusunun cevabı…

MAC Adresi Değiştirme

Eğer ki laptop bilgisayarla mac adresi değiştirme işlemi gerçekleştirecekseniz, sırasıyla şu adımları takip etmeniz gerekir;

  • Bilgisayarınızın başlat kısmına “Denetim Masası” yazıp, giriş yaptıktan sonra da “Ağ Durumunu ve Görevini Görüntüle” kısmına tıklıyoruz.
  • Karşımıza çıkan pencerede, “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir” diyerek ilerliyoruz.
  • Bu adımda karşımıza, biraz detaylı kısımların yer aldığı bir pencere çıkacak. Burada, “ethernet” yazılı olan kısmın üzerine sağ tıklayıp, “özellikler” sekmesine gidiyoruz.
  • Dördüncü işlemimizde, karşımıza bir panel çıkacak. Bu panelde ilk olarak “gelişmiş” sekmesine tıklıyoruz. Ardından, “Network Adress” seçeneğini işaretleyip hemen karşısında çıkan ve “diğer” yazan seçeneğe tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra, ilgili kutucuğun içerisine 12 karakter giriyoruz. (Örnek: 1234567890AB) En son olarak “tamam” seçeneğine tıklıyoruz.

Böylelikle, programsız mac adresi değiştirme işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olduk.

Wifi Ağının Mac Adresi Nasıl Değiştirilir?

Herhangi bir laptop ile wifi ağının mac adresini değiştirmek için program kullanılması gerekir. Kullanılan programın adı ise “Technitium MAC Address Changer” adlı programdır. Bu programı indirdikten sonra hızlıca “Next” diyerek gerekli sözleşmeyi kabul ediyoruz. Daha sonra programı çalıştırıp, “Network Connetions” dizinindeki “wifi” kısmını seçip “Change MAC Address” yazan yere gerekli mac adresini girip en alt kısımda yer alan “Change Now” seçeneğine tıklıyoruz. Ve böylelikle, wifi ağının mac adresi de başarıyla değiştirilmiş oldu.

Ayrıca bilmekte fayda var; “Technitium MAC Address Changer” adlı program, mac adresi değiştirme işlemlerinin tamamında kullanılabilir. Değiştirmiş olduğunuz mac adresini yeniden eski haline çevirmek için, “Restore Original” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Mac Adresi Sorgulamak İçin Tıklayın

FAQ

IP adresi, TCP/IP protokolü yardımıyla veriyi bir ağdan diğerine taşımakta kullanılır. MAC adresi de veriyi ağdaki doğru cihaza taşımakta kullanılır.

MAC adresi veriyi ağdaki doğru cihaza taşımakta kullanılır. Kısacası modeminizin cihazınızı tanıması için bir adrestir.

MAC adresi cmd üzerinden veya direkt internet siteleri üzerinden bulunabilir.

Yorum yapın