Modem Geçmişi Nasıl Silinir? Geçmişe Bakma ve Silme

Modem geçmişi nasıl silinir sorusu yanlış bir sorudur. Aslında doğru soru tarayıcı geçmişi nasıl silinir olmalıdır. İlla da Modem geçmişi diyorsanız bu dediğiniz en fazla IP adresiniz olabilir. Bu yazımızda modem geçmişine bakma ve modem geçmişi silme işlemlerini inceleyeceğiz.

Modem Geçmişi Silme

Modem geçmişi silme işlemi oldukça basit bir işlemdir. Her modemin üzerinde bir reset deliği bulunur. Reset düğmesine 10-20 saniye basılı tutun ve modem resetleyin. Bu işlemi yaptığınızda modemi yeniden kurmanız gerekir. Modem geçmişi silme işlemini farklı yöntemlerle de gerçekleştirebilirsiniz.

Modem Geçmişine Bakma

Modem geçmişine bakma işlemi için öncelikle modem arayüzüne girmeniz gerekmektedir. Modem arayüzü genellikle 192.168.1.1 adresinden erişilebilir olmaktadır. Modem arayüzüne girdikten sonra modem geçmişi inceleme işlemi için aşağıdaki adımları uygulayın.

  1. Menüyü açın.
  2. Sistem monitörünü açın
  3. VoIP Status kısmına gelin

Bu üç adımı uyguladıktan sonra modem geçmişini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Modem Geçmişi ile Tarayıcı Geçmişi Arasındaki Fark Nedir?

Tarayıcılar son yıllarda siteleri daha hızlı açabilmek için kişilerin girdiği web siteleri önbelleğine almaya başladılar. Bu yöntemle bir sonraki girişlerinde sayfaları daha hızlı yükleyebilmekteler. Her tarayıcı önbelleği belli bir süre aklında tutmakta ve belli bir süre sonra silmektedir. Kısacası tarayıcı geçmişi girdiğiniz web siteler, onların önbelleklerinin tutulduğu yerdir. Modem geçmişi ise tamamen IP adreslerinin kayıt altında tutulduğu kısımdır ve modem geçmişinde web siteleri gözükmez.

Tarayıcı Geçmişi Nasıl Silinir?

Tarayıcı geçmişini silmek modem geçmişini silme işlemine göre oldukça basittir. Genel olarak bütün tarayıcılarda tarayıcı geçmişine “CTRL + H” kısayolu ile erişilebilmektedir. Sizde tarayıcınız açıkken bu iki tuşa aynı anda basarak tarayıcı geçmişini görüntüleyebilir ve bu sayfadan bütün geçmişinizi temizleyebilirsiniz. Bunun haricinde tarayıcınızın ayarlar bölümünden de bu geçmişi temizleyebilirsiniz.

Chrome geçmiş temizleme işlemi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Mozilla Firefox geçmiş temizleme işlemi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere modem geçmişi silme, modem geçmişine bakma ve tarayıcı geçmişini silme gibi konularda bilgi vermeye çalıştık. Umarım hepinizin işini görmüşüzdür. Takıldığınız bir konu varsa ve yapamadığın bir işlem olursa yorum kısmından destek isteyebilirsiniz.

FAQ

Modem geçmişine arayüz üzerindeki monitör üstünden bakılabilir.

Modeme reset atılırsa bütün her şey sıfırlanır ve yeniden kurulum yapılması gerekir. Fakat ıp adresiniz değişmez.

İnternet geçmişi tarayacı ayarlarından silinebilmektedir.

Yorum yapın