No Bootable Device Hatası Çözümü 2021 Kesin Yöntem

Yazı İçi Başlıklar

No bootable Device hatası birçok kullanıcının karşılaştığı hatalardandır. No bootable device hatası çözümü için bu makalede yöntemler anlatacağız. Böylelikle sizler de No bootable device hatası problemini çözmüş olacaksınız.

No Bootable Device Hatası

No bootable device hatası hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkabilir. Bir akşam bilgisayarınızı kapatırsınız, sabah uyanırsınız ve bilgisayarınızı açarsınız, bir de bakmışsınız karşınıza no bootable hatası çıkmış ve ekranda no bootable device insert boot disk and press any key yazısı var.  Panik yapmaya gerek yok no bootable device hatası gün içerisinde sizin gibi birçok kişinin daha başına geliyor.

No Bootable Device Hatası Nedir?

No bootable device hatasıyla karşılaşma sebebiniz bilgisayarınız Bootable bir cihaz olmaması veya var olan Bootable cihazın arızalı olmasıdır. Bootable kelimesi Türkçe olarak önyükleme anlamına gelmektedir. Yani buradaki hatanın Türkçe karşılığı ön yüklenebilir aygıtın olmamasıdır. Bilgisayarınızda işletim sistemi bulunan hard disk, usb bulunmaması veya bulunan cihazın arızalı olması. Tabii no bootable device hatası başka sebeplerden dolayı da karşınıza çıkabilir ama merak etmeyin no bootable device hatası çözümü çokta zor değil. Gelin birlikte inceleyelim.

No Bootable Device Hatası Çözümü 2021 Kesin Yöntem
No Bootable Device Hatası Çözümü 2021 Kesin Yöntem

No Bootable Device Hatası Çözümü

No bootable device hatası çözümü birçok farklı yöntem ile gerçekleştirilebilir. Biz sizlere bunları açıklayacağız. Sizler de bu açıklamalara bakarak no bootable hatası çözümünü gerçekleştireceksiniz.

No bootable device hatası çözümü için önce problemin kaynağını tespit etmelisiniz. İlk yapmanız gereken şey hard diski kontrol etmek. Hard disk çalışıyor mu? Çalışıyorsa kabloları düzgün takılı mı? Kablolar çalışıyor mu? Eğer bu üçünden birinde arıza varsa karşınıza no bootable device insert boot disk and press any key hatası çıkması oldukça normaldir. Eğer bu üç şeyin de çalıştığından eminseniz sonraki adıma geçebilirsiniz. Sonraki adımda yapmanız gereken şey bilgisayarınıza bağlı olan USB ve DVD’leri kontrol etmek. Bilgisayarda dvd varsa çıkarın, bağlı olan bütün USB’leri sökün ve tekrar çalıştırmayı deneyin. Eğer çalışırsa dvd ya da bağladığınız usb kaynaklarından birinde problem vardır. Tek tek deneyin no bootable device problemine sebep olanı bulabilirsiniz. Eğer burada da çözüm bulamadıysanız bir sonraki adıma geçelim. Bir sonraki çözümümüzde BIOS’a girmemiz gerekecek. Bilgisayarınız açıldıktan sonra BIOS’u açın ve BOOT ekranına gelin. Burada mevcut BOOT sıralamasını değiştirin ve tekrardan bilgisayarınızı çalıştırmayı deneyin.

Eğer yukarıdaki anlattıklarımızdan hiçbiri probleminizi çözmez ise son olarak BIOS ayarlarınızı default haline getirmeyi deneyebilirsiniz. Aynı zamanda Boot seçeneğiniz UEFI ise LEGACY yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere no bootable device probleminden bahsettik ve bildiğimiz çözümleri anlattık. Umarım yardımcı olmuşuzdur. Yapamayan olursa yorum atarak bizden destek alabilir. Problemi çözen olursa bir Teşekkür yorumu yeterli.. Bir diğer hata yazısı olan Err_Cache_Miss hatasını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

FAQ

No bootable device hatası birçok farklı şekilde çözülebilir. Önemli olan buna sebep olan kaynağı bulabilmektir.

No boot device available Türkçe olarak ön yüklenebilir cihaz yok anlamına gelmektedir.

No boot hatasının anlamı önyükleme hatası’dır.

Ön Yükleyici aygıt format CD’si ya da içinde işletim sistemi olan disk’dir.

Yorum yapın