Part Time İş Fikirleri

Git gide pahalılaşan hayat, bizi ek gelir elde etme konusunda çeşitli alternatifler aramaya itmektedir. Bu sayede elde edebileceğimiz ek gelirler, kişisel refah seviyemizi de yükseltmiş olur. Ayrıca part time iş fikirleri özellikle de öğrencilik döneminde olan kişiler için birincil arayış konumundadır. Çünkü öğrenciler, okul vakitlerinden arta kalan sürede çalışabilir olduğu için, sadece part time işlerde görev alabilir. Peki, en iyi part time iş fikirleri nelerdir?

Makale Yazmak

makale yazarak parak kazanma

Akıcı bir dille ve göze hoş gelecek türde yazı yazabilen herkes makale yazarlığı yapabilmektedir. Bunun üzerine bir de işin kurallarını öğrenmek ve “SEO” uyumlu içerik yazmak, size harika bir part time iş olanağı sağlar. Örneğin, 09:00 – 17:00 saatleri arasında çalıştığınız asıl işinizden sonra günde ortalama 2-3 saatinizi makale yazmaya ayırsanız bile hatırı sayılır miktarlarda para kazanabilirsiniz. Unutmayalım ki makale yazma işini part time veya freelancer olarak devam ettirip, daha sonra da bunu asıl işi haline getiren kişiler de vardır.

Garsonluk

garsonluk yaparak para kazanmak

Özellikle de üniversite okuyan kişilerin en çok istihdam sağladığı meslek türü garsonluktur. Okul zamanlarından arta kalan sürelerde çeşitli cafe, restaurant, lokanta ve gece kulüplerinde garsonluk yapmak, günde ortalama 50 – 70 TL arasında bir getiri sağlamaktadır. Part time ücreti son derece iyi olan garsonluk, aynı zamanda yüksek tempo isteyen yorucu bir iştir.

Kurye

kuryelik yaparak para kazanmak

Kuryeler de yine bir anlamda garsonluk sayılır. Bu işte ise ilgili siparişi müşterinin masasına değil, bizzat belirttiği adrese götürmek gerekmektedir. Ancak kurye olabilmek için motosiklet kullanmayı bilmenin yanında oldukça da hızlı bir iş temposu yürütebilmek gerekir.

Taksi Şoförlüğü

taksi şoförlüğü yaparak para kazanmak

Yoğun iş temposuna dayanıklı bir bünyeniz varsa, part time iş için taksi şoförlüğünü tercih edebilirsiniz. Özellikle de gece saatlerinde toplu taşıma araçlarının mesai bitimi, taksilerin işleyiş yoğunluğunu artırır. Bu sebepledir ki birçok taksi şöförü, geceleri mesai yapar ve en çok tercih edilen part time işlerden biri de taksi şöförlüğüdür.

Özel Ders

Özel Ders vererek para kazanmak

Yine başta öğrencilerin en çok tercih tercih ettiği bir diğer part time iş kolu da özel ders verme işlemidir. Bir insanın öğrenmeye ihtiyacı duyduğu herhangi bir alanda ona ders verebilir ve karşılığında da iş önemine göre ücret talep edebilirsiniz. Özel ders sektörlerine örnek vermek gerekirse;

  • Sınava hazırlanan öğrencilere özel ders
  • Yabancı dil öğrenmek isteyenlere özel ders
  • Yemek yapma konusunda özel ders
  • Spor branşları hakkında özel ders
  • Herhangi bir bilgisayar programı öğrenmek isteyenlere özel ders verebilirsiniz.

Mağaza Görevlisi

mağaza görevlisi olmak

Mağaza görevlisi olmak, daha çok kadınların tercih ettiği part time iş kolu seçeneğidir. Özellikle de özel günlerden önce yoğunluk yaşayan mağazalar, müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek adına biraz daha fazla personel çalıştırabilmekte. Mağazaların bu yöndeki geçici iş alım ilanlarını takip edebilir ve mağaza görevlisi olarak çalışabilirsiniz.

Grafikerlik

grafikerlik yaparak para kazanmak

Part time kazancı bile birçok mesleğin asıl kazancından fazla olabilen grafikerlik işi, sizlere evde part time çalışma imkanı da sunar. Bu sektördeki bilgi ve tecrübeleriniz, grafikerlik işinden kazandığınız ücrette asıl etken olmasının yanında, size gelecek olan iş talebini de direkt olarak etkiler. Bu da demektir ki grafikerlik programlarına ne kadar hakim olursanız, bu işten o kadar fazla para kazanırsınız.

Oto Yıkama

oto yıkamacılık ile para kazanmak

Oto yıkama işi, son zamanlarda popülerliğini artıran iş fikirleri arasında olup birçok girişimcinin de hedefi konumundadır. Hâl böyle olunca, oto yıkama işinde çalışacak personel sayısında da artış görülmektedir. Siz de ek iş arayışı içindeyseniz size en yakın oto yıkamacı ile görüşebilir, en azından sadece hafta sonları için iş talebinde bulunabilirsiniz. Çünkü tüm oto yıkamacılar, esas müşterilerinin %50’lik kısmını hafta sonları ağırlar.

Yorum yapın