Runtime Broker Nedir? Runtime Broker Devre Dışı Bırakma

Windows 8 ile beraber çıkmış ve Windows 10’da da kullanılmaya devam eden Microsoft çekirdek işlemi Runtime Broker, Windows kullanıcıları tarafından runtime broker nedir, runtime broker virüs mü soruları altında aratılıyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar runtime broker kapatma, runtime broker nasıl kapatılır bunları da öğrenmek istiyorlar. Bu makalemizde sizlere Runtime Broker ile ilgili gerekli bilgileri vereceğiz.

Runtime Broker Nedir? Runtime Broker Ne İşe Yarar?

Runtime Broker, ilk olarak Windows 8 işletim sisteminde piyasaya sürülen, Microsoft Store üzerinden indirilen uygulamaların ve donanım cihazlarının (mikrofon, kamera vs.) kullanılması için gerekli izinleri yönetmeye yarayan bir arka plan uygulamasıdır.

Örnek verecek olursak Microsoft Store üzerinden bir uygulama indirdiniz ve bu uygulama dosyalarınıza erişmek, kamera/mikrofon vb. cihazlarınıza ulaşmak istiyor, işte tam bu noktada Runtime Broker devreye giriyor ve uygulamanın erişimini kısıtlayıp, size bu uygulamaya gerekli izinleri vermek isteyip istemediğinizi soruyor. Bu sayede kişisel verilerinizin korunmasını ve bilgisayarınızdaki verilerin güvenliği konusunda yaşanacak sıkıntıların engellenmesini sağlıyor.

Runtime Broker Yüksek CPU ve Bellek Kullanımı

Runtime Broker çoğu zaman arka planda boşta beklese de çeşitli uygulamalar çalışmaya başladığı zaman CPU kullanımı %20 ila %30 civarlarına çıkabiliyor. Bunun yanında bazı durumlarda runtime broker, daha yüksek cpu ve bellek kullanımına da ulaşabiliyor. Bunun asıl nedenini ise yeni Windows 10 güncellemesinden sonra gelen otomatik öneriler olarak açıklayabiliriz. Eğer yeni Windows 10 güncellemesi yaptıysanız veya Windows 10 işletim sistemini bilgisayarınıza ilk defa kurduysanız, işletim sistemi sizlere bazı öneriler sunabiliyor. Bu sırada da runtime broker arka planda aktif olarak çalışıp yüksek cpu ve bellek kullanımlarına sebep olabiliyor.

Runtime broker yüksek cpu ve bellek kullanımını engellemek için ayarlar kısmından bazı değişiklikler yapmanız gerek. Bunun için Ayarlara girin. Daha sonra Sistem kısmından Bildirimler ve eylemler sekmesine gelin. Burada Bildirimler kısmı altındaki “Windows kullanırken ipuçları, bilgiler ve öneriler alın” maddesinin tikini kaldırın. Tiki kaldırmanıza rağmen yaşadığınız sorun çözülmediyse, indirmiş olduğunuz uygulamalardan birisi doğru çalışmıyordur. Sorunlu uygulamayı silip yeniden yüklerseniz sorununuz çözülecektir.

 

Runtime Broker Devre Dışı Bırakma

Runtime Broker yüksek CPU kullanımından dolayı bazı kullanıcılar uygulamayı devre dışı bırakmak isteyebiliyor. Fakat Runtime broker devre dışı bırakmanın herhangi bir yolu bulunmuyor. Runtime broker adlı uygulamanın, Görev Yöneticisi’nde görevini sonlandırmayı deneyebilirsiniz fakat runtime broker kapatmanın mümkün olmadığını ve uygulamanın kendi kendine yeniden başladığını göreceksiniz.

Runtime Broker bazı durumlarda yüksek CPU kullanımlarına sebep olsa bile aslında yararlı bir uygulamadır. Devre dışı bırakmanın bir yolu bulunsa bile biz devre dışı bırakmanızı önermiyoruz. Runtime Broker nedir başlığında açıkladığımız gibi bu uygulama, sizin kişisel verilerinizin korunmasını sağlıyor ve veri güvenliği konusunda yaşanacak gizlilik ve güvenlik sıkıntılarının önüne geçiyor.

 

Runtime Broker Virüs mü?

Runtime Broker adlı uygulama Windows işletim sisteminin yapı taşlarından biridir ve verilerinizin güvenliği ve gizliliği konusunda oldukça önemli işlemler yapmaktadır. Bu yüzden runtime broker virüs mü, runtime broker zararlı mı gibi sorulara vereceğimiz cevap kesinlikle hayır olacaktır.

 

FAQ

Runtime Broker adlı uygulamayı kapatmanın bir yolu bulunmuyor.

Çalışma Zamanı Aracısı, Microsoft Store'den indirilen uygulamalar için bilgisayarınızdaki izinleri yönetmeye yarayan bir arka plan uygulaması.

Runtime Broker, Microsoft'un işletim sistemine yerleştirdiği resmi bir çekirdek işlemi uygulamasıdır.

Yorum yapın