Rüyalarımızı Kontrol Edebilir Miyiz?

Hepimiz uyuduğumuzda çeşitli rüyalar görmekteyiz. Öyledir ki bu rüyalar, gündelik hayatımızdaki yaşantılarımızın bir yansıması olarak şekillenir ve biz uyurken zihnimizde yaşanır durur. Genelde sağlam bir psikoloji ile yaşıyorsak, bu doğrultuda görmüş olduğumuz rüyalardan ötürü pek rahatsızlık duymayız. Ancak, sıkıntılı bir hayat ve deyim yerindeyse bozuk bir psikoloji, görülen rüyaları da adeta kabusa dönüştürür. Özellikle de bu tip durumlarda, “keşke rüyalarımı yönetebilseydim” deriz kendi kendimize. Peki, bu sorunun cevabı nedir? Yani, eğer ki istesek, veya herhangi bir yöntemini bulursak rüyalarımızı kontrol edebilir miyiz?

Hali hazırda görmüş olduğumuz bir rüyayı kendi isteğimizle kontrol edemeyiz. Bunu yapmak için her ne kadar yöntem geliştirsek, çeşitli uygulamalarda da bulunsak, bu konuda başarılı olmak çok zordur. Ancak, nasıl bir rüya görmek istediğimizi kendimiz seçebiliriz. Bunu sağlayan şey ise, “lüsid rüya” adındaki bir rüya çeşididir. Sadece biraz beyin egzersizi yapmak ile istediğiniz rüyayı görebileceğinizi biliyor muydunuz?

Lüsid Rüya Nedir?

Bir kişinin kendi istediği doğrultusunda görmüş olduğu rüyalara lüsid rüyalar denir. Adeta gerçek hayatın yansıması olacak şekilde görülen bu rüyalar, kontrol edilebilir özelliktedir. Lüsid rüyaların en büyük avantajı ise, kişiyi kabus görmekten kurtarabilir ve bozulan psikolojinin iyileşmesi konusunda önemli bir rol oynar. Psikiyatristler tarafından oldukça sık bir şekilde önerilen lüsid rüyalar; Einstein ve Mozart gibi dünyanın önde gelen isimlerinin de dikkatini çekmiş, bu kişiler de bazı teknikler kullanarak lüsid rüya görmeyi başarmışlardır.

Bir rüya düşünün ki istediğiniz yere gidebiliyorsunuz, istediğiniz şeyi yapabiliyor ve yaşayabiliyorsunuz. Yani hayal gücünüz ne kadar kuvvetliyse, o kadar eğlenceli rüyalar görebilirsiniz.

Lüsid Rüyaları Nasıl Görebilirim?

Lüsid rüya görebilmek, basit sayılamayacak bir yöntem olup, bazı egzersiz ve uygulamaları gerektiren bir rüya çeşididir. Lüsid rüyaları düzenli bir şekilde görebilmek için, ortalama bir aylık süre içerisinde şu yöntemlerin uygulanması gerekir;

  • Düzenli uyku
  • Günlük tutmak veya en azından yaşadığınız önemli şeyleri gün sonunda zihninizden geçirmek
  • Sabah erken saatte kalkıp temiz hava alarak vücudu ve ruhu rahatlatmak
  • Belirli bir zaman sonra, “acaba rüyada mıyım yoksa gerçek hayatta mıyım?” şeklinde kontroller sağlamak

Ancak şuna dikkat edilmelidir ki, haddini aşan her şey tersine döner. Yani siz, lüsid rüya görme konusunda başarılı olur ve kendinizi de buna kaptırırsanız, belirli bir zaman sonra gerçek hayatı ve rüya alemini ayırt edemez hale gelebilirsiniz. Ve ayrıca, insan beyni uyurken dinlenmelidir ki işleyişini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilirsin. Lüsid rüya anında ise beyin, sanki gerçek hayattaymış gibi çalışır ve neredeyse hiçbir şekilde dinlenme fırsatı bulamaz. Bu da ilerde ciddi şekilde ruhsal ve bedensel yorgunluk yaşayabileceğiniz anlamına gelir.

Bu yazımda sizlere rüyalarımızı kontrol edebilir miyiz sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Umarım işinize yaramıştır.

 

Yorum yapın