Tutanak Örneği 2021, Tutanak Nedir? Tutanak Nasıl Yazılır?

Tutanak nedir, tutanak nasıl yazılır soruları tutanak konusunda sıklıkla aratılan sorulardan bazıları. Bu yazımızda sizler için tutanak nedir, tutanak tutma işlemleri, tutanak çeşitleri neler, tutanak örneği 2021 gibi soruları cevaplayacağız. Gelin sizlere hangi durumlarda tutanak tutulur, ne zaman tutanak tutulmalı bunlardan bahsedelim.

Tutanak Nedir?

Tutanak Örneği 2021, Tutanak Nedir? Tutanak Nasıl Yazılır?
Tutanak Örneği 2021, Tutanak Nedir? Tutanak Nasıl Yazılır?

Hukuken kabul edilen, yaşanmış herhangi bir olay veya durumu tespit eden kişiler tarafından hazırlanıp imzalanan resmi belgeye tutanak, zabıt veya zabıtname denir. Tutanaklar resmi belgelerdir, bu yüzden tutanak tutulması gereken durumlarda tutanak yazılırken kişisel yorum ve görüşlere yer verilmemeli, yaşanan olaylar nesnel ve tarafsız bir şekilde anlatılmalıdır.

Tutanak Nasıl Yazılır? Nasıl Tutanak Tutulur?

Her belgede olduğu gibi tutanak hazırlamanın da belirli kuralları bulunmakta. Yazımızın devamında sizlere tutanak nasıl tutulur, tutanak tutmanın yolları neler, tutanak örnekleri ve tutanak çeşitleri neler bunlardan bahsedeceğiz.

Tutanak Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Tutanak tutma işleminde yalın ve açık bir üslup kullanılmalı, kişisel görüş ve yorumlara yer verilmemelidir.

Okunaklı olmak şartıyla el yazısı ile yazılabileceği gibi daktilo veya bilgisayar da kullanılabilir. Tutanak elle yazılacaksa dolma kalem veya tükenmez kalem kullanılmalıdır.

Tutanak yazılırken başlık ve sonuç kısmında tutanak oldukları belirtilmelidir ve bazı durumlarda başlık, yazılacak konuyu açıklar nitelikte olmalıdır. (Örn: Mühür Teslim Tutanağı vs.)

Tutanak kağıdın sadece bir yüzüne yazılmalı, eğer tek sayfa yetmediyse yeni bir sayfaya geçilip sayfaların üstüne tutanağın kaçıncı sayfası olduğu yazı ile belirtilmeli ve her sayfa mutlaka imzalanmalıdır.

Tutanakta olayın gerçekleştiği tarih ve gerekirse saat bilgisi verilmelidir. Olaylar kronolojik sırayla anlatılmalı, olaya şahit olan kişilerin adı, soyadı ve imzası tutanakta yer almalıdır.

Tutanak Çeşitleri Nelerdir?

En bilinen tutanak çeşitleri şunlardır;

  • Yer Gösterme Tutanağı,
  • Olay Yeri inceleme ve Tespit Tutanağı,
  • İhbar Tutanağı,
  • Kimlik Tespit Tutanağı,
  • Arama Tutanağı,
  • Devir Teslim Tutanağı,
  • Suçüstü Tutanağı

vb. en çok bilinen tutanak çeşitleri arasındadır.

 

Tutanak Örnekleri

Tutanak nedir, tutanak çeşitleri neler, nasıl tutanak tutulur bunlardan bahsettik. Biraz da tutanak örnekleri neler onlara bakalım.

 

Olay Tutanağı Örneği

olay tutanağı örneği
olay tutanağı öneği

Mühür Teslim Tutanağı Örneği

Mühür Teslim Tutanağı Örneği
Mühür Teslim Tutanağı Örneği

 

İfade Tutanağı Örneği

 

 

İfade Tutanağı Örneği
İfade Tutanağı Örneği

 

Resimleri tam boyut görmek için üstüne tıklamanız yeterli.

 

Aklınıza takılan herhangi bir soru veya anlamadığınız herhangi bir kısım olursa bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Yorum yapın