Twitter TT Listesine Nasıl Bakılır? TT Listesi Nedir?

Yazı İçi Başlıklar

Twitter TT listesi, twitter kullanıcıların en çok konuştuğu(en çok tweet attığı) kelimelerin olduğu listedir. TT kelimesi İngilizce “Trend Topic”, yani trend(popüler) başlıkların kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı olarak Popüler Konular da denebilir. Gün içerisinde yada içinde bulunduğumuz saat içerisinde dünyada yada tercihlerinize göre seçmiş olduğunuz konumda en çok konuşulan konuların hashtag halinde bu listede yer alır. Peki Twitter tt listesine nasıl bakılır?

 

Twitter TT listesi, genellikle son dakika haberleri, önemli günler, festivaller, futbol – basketbol (vb. spor) maçları veya benzeri popüler konuların insanlar tarafından konuşulması ile oluşuyor. Çok fazla insanın belli süre içerisinde belli konudan bahsetmesi, bahsedilen konunun etiket olarak bu listede görülmesini sağlıyor. Kısaca konuyu trend topic’e sokuyor. Aynı zamanda konuyla ilgili tweetler azaldığında trend topic’den düşüş gerçekleşiyor. Twitter TT listesi Ülkemizde gündem olarak adlandırılıyor.

Twitter’a Gitmek İçin Tıklayın!

 

Twitter TT Listesine Nasıl Bakılır?

Twitter’da TT listesine bakmak çok kolaydır. Mobilde gündeme bakabilmek için uygulamaya girdikten sonra alt bölümde bulunan ikonlardan büyüteç simgesine tıklayın. Kısacası arama simgesine tıklayınca karşınıza TT listesi çıkacak. Çıkan listede merak ettiğiniz konunun ismine tıklayıp atılan tivitleri de görebilirsiniz. Aynı zamanda başlıkların hemen altında başlık için kaç tweet atıldığının bilgisini de görebilirsiniz. Bilgisayarda gündeme bakabilmek için ise siteye giriş yaptığınızda sol tarafta ikonlar arasında bulunan “#” işaretine tıklayabilirsiniz.

Twitter standart ayar olarak kullanıcıların TT listesini kendi ülkesine göre ayarlamaktadır. Siz bu ayarı kendi ayarlarınızdan değiştirerek isterseniz dünya gündemini isterseniz de başka bir ülke gündemini görecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Twitter TT listesinde bulunan herhangi bir başlık için bir tweet atmak istediğinizde gündemden o başlığa girip, sağ üstte bulunan yeni tweet atma butonuna bastığınızda direkt olarak hashtag ekli gelecektir. Böylelikle o başlık altında tweet yazabileceksiniz. Bir diğer yöntem de etiketi direkt olarak kendinizin yazması.

Twitter takip etmeyenleri takipten çıkarma adlı başlığımızı buradan okuyabilirsiniz;

Twitter’da Nasıl TT Olunur?

Trend Topic listesine girebilmek için az öncede bahsettiğimiz gibi insanların o konu hakkında konuşması, tweetler atması gerekiyor. Atılan tweetlere RT ve Fav yapılması gerekir. Aynı zamanda tweetleri atan kişilerin gerçek kullanıcılar olması çok etkin bir ivme kazandırıyor. Bu söylediğim parametreler gerçekleştiği taktirde TT listesine giriş sağlanabilir, hatta üst sıralarda yer bile alınabilir. Zaten gündeme giriş yapıldığında birçok insanın dikkatini çekeceğinden, daha fazla insan konuyla ilgili tweet atacaktır.

 

TT listesine girmenin bir diğer yolu da parayla hizmet satın almaktadır. Son yıllarda biliyorsunuz ki bir sürü insan sosyal medya ile para kazanmaya başladı. Sosyal medyadan para kazanılacak yollardan bir tanesi de Trend Topic’e girmek isteyen kişilere bu hizmeti vermek. Zaten twitter kullandıkça sizde bu durumu fark edeceksiniz. Bazı zamanlarda Gündemde tamamen alakasız şeyler bulunur. Başlığın içine girdiğinizde de aynı tivitlerin atıldığını ve çoğunun da gerçek kişiler tarafından atılmadığını görürsünüz. Bu şekilde TT’ye girmek inanın bana çok bir anlam ifade etmiyor. Her şeyin organiği en güzelidir.

Twitter TT listesine nasıl bakılır sorusunun cevabını sizlere vermeye çalıştık. Twitter hesabım neden sürekli kapanıyor diyorsanız buraya tıklayın.

FAQ

Twitter Gündem TT hem telefondan hem de bilgisayardan keşfet bölümünden görülebilir.

TT listesi uzun adıyla Trend Topic, yani Trend Başlıklar anlamına gelir. Gün içerisinde en çok tweet atılan kelimeler bu listeye girer.

Twitter'da hashtag açmak için yapmanız gereken tek şey hashtag işareti yapıp yanına yazı yazmaktır.

Twitter'da TT olmak firmaya göre değişmektedir.

Twitter'da TT olmak için başlıkla ilgili çok fazla etkileşim olması gerekmektedir.

Yorum yapın