XMP Nedir, XMP Nasıl Açılır?

Bilgisayar kullanıcılarının çoğu bilgisayarını kullanması gereken performansta kullanmıyor. Bunun sebebinin ise çoğu kişinin xmp nedir, xmp nasıl açılır bilmemesinden kaynaklı olduğu söylenebilir. Bu makalemizde sizlere xmp zararlı mı, xmp nedir, xmp destekli belleklerde xmp nasıl açılır bunları açıklayacağız.

[geo_headline_2 tag=”h2″ color=”#0004ff”]XMP Nedir?[/geo_headline_2]

Sisteminize bellek modüllerini taktığınızda bu bellekler ilk olarak, JEDEC tarafından belirlenmiş olan standart hız ve frekans değerlerinde çalışmaya başlar. Örneğin 3000Mhz’lik DDR4 bir ram aldınız diyelim, kullanmaya başlayacağınız zaman ilk olarak 2133Mhz’de çalışacaktır. XMP Profili sayesinde de siz bu 2133mhzlik standart hızı 3000mhz’e çekerek ram performansınızı arttırabilirsiniz.

Extreme Memory Profile yani kısaltılmış haliyle XMP, Intel tarafından üretilmiş ve XMP destekli RAMleri yüksek frekans değerlerine çıkarmaya yani hızaşırtma (overclock) yapmaya yarayan yeni nesil bir teknolojidir. JEDEC’ten farklı olarak XMP, daha yüksek hızlı performans sunar ve değerleri kullanıcılar ihtiyaçlarına göre özel olarak ayarlayabilir. Belleklerde XMP ayarı yapmak isteniyorsa, mutlaka XMP destekli anakart ve bellek hızaşırtmayı destekleyecek bir CPU da kullanılmalıdır. XMP ayarları anakarta bağlı olarak BIOS üzerinden yapılmaktadır.

[geo_headline_2 tag=”h2″ color=”#0037ff”]XMP Nasıl Açılır?[/geo_headline_2]

Test Edilmiş Intel® XMP Profilleri BIOS ile bilgisayarınızın işletim sistemine yüklenir. Yüklenen bu xmp profillerini açmak için öncelikle BIOS’a ulaşmanız gerekiyor. BIOS’a girdikten sonra, devre dışı olan Üst Düzey Bellek Profili (X.M.P) ayarını Profil1 olarak seçmek, anakartınızda Disabled/Enabled olarak gözüküyorsa Enabled olarak ayarlamak XMP ram profilini açmanızı sağlayacaktır.

[geo_headline_2 tag=”h3″ color=”#0059ff”]XMP Açılmalı mı?[/geo_headline_2]

XMP açılmalı mı konusuna gelecek olursak, XMP profilini açmak bilgisayar kullanma konusunda şart olmasa da, sistemini maksimum performansla kullanmak isteyen kullanıcılar ve oyunlarında daha yüksek FPS değerleri almak isteyen oyuncular XMP’yi mutlaka açmalılar. XMP’nin herhangi bir zararı bulunmadığı için de XMP zararlı mı diye düşünen kullanıcılar, XMP’nin sistemin ömrünü kısalttığı gibi bir durumun söz konusu olmadığını ve xmpnin sisteme herhangi bir zararı olmadığını bilmeliler.

Evet arkadaşlar XMP konusu bu şekilde. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa bize yorumlar kısmından iletmeyi unutmayın.

FAQ

Hayır, hiçbir zararı bulunmuyor.

XMP destekli RAM, JEDEC'in ayarlamış olduğu standart hız değerlerinin üstüne hızaşırtma imkanı sunan RAM türüdür.

XMP, bellekleri yüksek frekans değerlerine çıkarmaya yarayan, Intel®'in geliştirmiş olduğu yeni nesil bir teknolojidir.

 

Yorum yapın