Yazılıma Hangi Dille Başlanmalıdır? Hangi Dil Kolaydır?

Yazı İçi Başlıklar

Bu yazıda sizlere yazılıma hangi dille başlanmalıdır sorunun cevabını kısa bir şekilde vermeye çalışacağım.

Son yıllarda ilerleyen birlikte insanlara bu alanda yeni iş alanları doğmakta ve yazılıma artan ilgi hız kesmeden devam etmektedir. Yazılım, en basit tanımıyla; ‘’ Elektronik bir donanımın, istenilen işi yapabilmesi için özel geliştirilen kodlar bütünü’’ anlamına geliyor. Yazılımlar, pek çok elektronik eşyalardan bilgisayarlara, beyaz eşyalara kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yüzden herhangi bir yazılım dili biliyor olmak son zamanlarda çok avantajlı konuma gelmiştir bundan dolayı yazılımcı olmak isteyen insanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Yazılım Öğrenmek İstiyorum Hangi Dille Başlamalıyım?

Yazılımcı, yazılımların tasarlanması, planlanması, analizi, programlanması gibi ağırlıklı olarak kodlama süreçlerden oluşan işlerin kontrolünü yapan bu alanda uzmanlaşmış kişilere denir. Yazılımcıların görevleri kendi içinde çeşitlere, sorumluluk derecelerine, tecrübelerine göre değişmektedir. Kodlamadan iş yönetimine, verilerin toplanmasına hatta yeni bir start-up firma kurup girişimci olmaya kadar uzanan bir görev dağarcığı vardır. Özellikle son yıllarda yapay zekanın, robot teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni yazılımcılara ihtiyaç duyuluyor. Sizde bir yazılımcı olmak istiyor, kendinizi nasıl geliştireceğinizi veya yazılıma nasıl, nereden, hangi dille başlanması gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda yazılım dilleri nelerdir ve yazılıma hangi dille başlamak en uygundur bunları açıklıyor olacağız.

                Yazılım konusunda iyi bir başlangıç için emin adımlarla ilerlemek çok önemlidir. Çünkü yazılım öğrenmek çok zahmetli bir iş olup ilk olarak yeterince kararlı olmak gerekir. Daha sonra hangi yazılım alanında ilerlemek istediğinizi belirlemelisiniz. Bunu belirlemek hangi yazılım diliyle başlayacağınız açısından oldukça önemlidir. Çünkü yazılım geliştirmek için herhangi bir dille başlamak ilerleyen süreçlerde bazı sorunlar doğurabilir. Genel olarak yeni başlayanlara Html, css gibi diller önerilir ama bunlar daha çok web geliştirmek için olduğundan dolayı eğer web geliştiriciliği yapmayı düşünmüyorsanız bu dillerden başlamanızı tavsiye etmeyiz(Zaten html,css birçok dilin içinde geçiyor). Aşağıda listelediğimiz yazılım dili ve alanlarına göz atabilirsiniz.

  • Web adresi geliştirmek için: Php, Js, Html, Css
  • Masaüstü ve gömülü sistemler için: C, C++ vb.
  • Unity oyun geliştirmek için: C#
  • Mobil geliştirmek istiyorsanız: Java, React Native, Swift, Flutter(Dart)

Önümüzdeki günlerde yazılıma hangi dille başlanmalıdır sorusuyla ilgili daha detaylı bilgileri sizler için hazırlayacağım.


FAQ

Genellikle bir çok yazılımcı arasında Pyhton en basit yazılım dili olarak gösterilir.

C++ öğrenmesi zor bir dildir fakat çok iyi işler yapılabilir.

En yaygın kullanılan ve öğrenmesi zor olmayan dil Pyhton'dur. Sizde bundan başlayabilirsiniz.

 

 

Yorum yapın